اشتباه‌های پوستی مهم در بیست، سی و چهل سالگی
پوست ما با افزایش سن و همینطور با اشتباه‌های زیادی که در مورد آن انجام می‌دهیم، تغییر  می‌کند. در این مقاله به تعدادی از باید و نبایدهایی اشاره می‌شود که به شما  در رسیدن به پوست رؤیاییتان کمک می‌کند.

اشتباه‌های پوستی در ۲۰ سالگی
اشتباه شماره یک: فراموش می‌کنید ضدآفتابتان را تجدید کنید
شما درستان را خوب بلدید: زدن ضدآفتاب (حداقل یک قاشق چایخوری روی صورت) هر روز به مقابله با اثرات مضر اشعه UV (چین و چروک! لکه‌های تیره! سرطان پوست!)کمک می‌کند. اما برای اطمینان از مصون ماندن، نیاز است که آن را هر دو ساعت تجدید کنید. چگونه این کار را بدون بهم خوردن آرایشتان انجام دهید؟  کار را در صبح با زدن یک لایه مرطوب‌کننده حاوی ضدآفتاب، یا یک BB کرم (کرمهای چند منظوره) روی ضدآفتابتان شروع کنید. سپس در طی روز، می‌توانید از ضدآفتابهای پودری استفاده کنید.
دختری جوان با پوستی روشن و موهای قهوه‌ای روشن که با فرق یک طرفه از پشت بسته شده و دستان دختر زیر چانه‌اش قرار گرفته

اشتباه شماره دو: تلفن همراه شما مطابق با اصول بهداشتی نیست
گوشی همراه جاذب باکتری‌هاست، و وقتی شما آن را کنار صورتتان نگه می‌دارید، این آلودگی‌ها می‌توانند با آرایش شما مخلوط شده و در نتیجه سبب ایجاد جوش شوند. بنابراین   با تمیز کردن گوشی‌تان با یک دستمال الکلی یا یک پارچه ضدعفونی کننده، و یا استفاده از هدست یا بلندگوی گوشی، ازاین آلودگی‌ها دوری کنید.


دختری با موهای بلند و تیره در حالیکه گوشی نقره‌ای رنگی را با دست چپ خود یر گوشش نگه داشته است

اشتباه شماره سه: آکنه‌های بزرگسالی را مانند جوشهای زمان دبیرستان درمان می‌کنید
جوش‌های بزرگسالی، که استرس و تغییرات هورمونی باعث ایجاد آنها هستند، با جوش‌های دوران نوجوانی خیلی متفاوتند. آکنه‌های بزرگسالی، عمیق‌تر و بیشتر کیستیک هستند. علاوه بر این پوست به طور کلی با افزایش سن، خشک‌تر و نازک‌تر می‌گردد. به عبارت دیگر داروهای استاندارد برای درمان آکنه مانند بنزویل پروکساید و سالیسیلیک اسید ممکن است زیادی خشک‌کننده و برای درمان جوش‌های دختران بزرگسال، بی‌فایده باشد. به جای آن محصولات حاوی سولفور یا نیاسینامید را امتحان کنید، و یا از یک متخصص پوست کمک بگیرید.

دختری سیاه پوست با موهای تراشیده تیره در حال لبخند زدن

اشتباه شماره چهار: جوش‌ها را می‌ترکانید
مشکل خود کندن به تنهایی نیست. مشکل چیزی است که بعد از آن اتفاق می‌افتد: اِسکار (جای زخم)! و وقتی یک اسکار به وجود آمد، دایمی‌ است. اگر جوش بزرگ دارید، راه حل این است که برای خشک کردن آن از یک ماسک بر پایه سولفور استفاده کرده، سپس یک چسب ضد آکنه بر روی آن بچسبانید.


دختری جوان با پوستی تیره و موهای بسیار کوتاه و مجعد در حالیکه دست چپش کنار لبش است و به پایین نگاه کرده و میخندد

اشتباه شماره پنج: استفاده از محصولات ضد پیری را به تأخیر می‌اندازید
ممکن است هنوز چروکی مشاهده نکرده باشید، اما برای شاداب نگه داشتن پوست باید از سروم‌ها و کرم‌های ضد چروک از همین حالا استفاده کنید. هر چه زودتر شروع کنید در آینده بهتر به نظر خواهید آمد. به اندازه یک نخود رتینول (ویتامین A1) به برنامه معمول شبانه‌تان اضافه کنید. اگر پوست حساسی دارید، برای جلوگیری از سوزش، آن را با یک سروم یا مرطوب‌کننده مخلوط کنید. رتینول از پیدایش خطوط ریز جلوگیری می‌کند، به روشن شدن رنگ پوست کمک می‌کند، و حتی می‌تواند سرعت انواع خاصی از سلول‌های پیش سرطانی را نیز کم کند. نکته مهم آن که استفاده از رتینول حساسیت پوست به نور آفتاب را افزایش می‌دهد، بنابراین هرگز ضدآفتاب را فراموش نکنید.

دختری جوان با پوستی روشن و موهایی بلوند طلایی در حال لبخند زدن

اشتباه‌های پوستی در سی سالگی
اشتباه شماره یک: رژیم مراقبت از پوست را نادیده می‌گیرید
برای همه ما حداقل یک بار اتفاق افتاده که با آرایش به رختخواب رفته‌ایم، اما همه متخصصین متفق‌القولند که راز داشتن یک پوست عالی، داشتن یک برنامه مراقبت از پوست منظم (روز و شب) و ثابت قدم بودن در آن است. و کل آن خلاصه می‌شود در جلوگیری از آسیب به پوست در روز و ترمیم آن در شب. همه این‌ها با یک پاک‌کننده و مرطوب‌کننده خوب، به اضافه یک سروم حاوی آنتی اکسیدان، کرم ضدآفتاب معدنی با اس پی اف ۳۰، یک BBکرم (کرم چند منظوره) برای روز، و رتینول (ویتامین A1) قبل از خواب، قابل دسترسی است.

دختری با پوستی روشن وشفاف و موهای قهوه‌ای بلند که انگشت اشاره دست راستخود را جلوی لبهایش قرار داده است

اشتباه شماره دو: محصولات مورد استفاده‌تان را عوض نمی‌کنید
در سی سالگی، پوست خشک‌تر می‌شود، سلولها آهسته‌تر جایگزین می‌شوند، تولید کولاژن کندتر می‌گردد و رنگ پوست ناصاف‌تر می‌شود. بنابراین ممکن است مرطوب‌کننده‌ای که در بیست‌سالگی استفاده می‌کردید حالا دیگر مناسب نباشد. وضعیت فعلی پوستتان را بررسی کنید و برای هر مسئله‌ای که با آن درگیر هستید، چه چین و چروک باشد، چه کندی، یا لکه‌های تیره پوستی و یا ترکیبی از این مشکلات، محصول مناسب را انتخاب کرده و استفاده نمایید.

دختری با چشمان بادامی و موهای تیره در حالیکه دست راست خود را زیر چانه اش قرار داده و می خندد

اشتباه شماره سه: لایه برداری بیش از حد
قابل درک است که دوست دارید درخشش جوانی را به پوستتان بازگردانید، اما به خودتان لطفی کنید و لایه برداری را به یک یا دو بار در هفته محدود کنید. بعد از سی سالگی پوست کم کم قابلیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد، بنابراین استفاده بیش از حد از اسکراب‌ها و برس‌های پاکسازی پوست می‌تواند باعث پارگی مویرگ‌ها و بدتر شدن ظاهر خطوط ریز چهره شود. به جای آن می‌توانید از یک گولیکلیک اسید ملایم پوست استفاده کرده و بلافاصله بعد از آن سروم یا کرم‌تان را بزنید.

دختری با پوستی روشن و براق و موهای قهوه‌ای که با فرق یک طرفه از پشت بسته شده در حالیکه انگشتان دست راست خود را زیر چانه‌اش قرار داده است

اشتباه شماره چهار: بررسی سالانه خال‌ها را انجام نمی‌دهید
مهم‌ترین چیزی که باید برای پوستتان انجام دهید (در کنار زدن منظم ضدآفتاب با اس پی اف ۳۰ یا بیشتر) بررسی سالانه خال‌هاست. یک معاینه کامل فقط پنج یا ده دقیقه وقت می‌گیرد. به یاد داشته باشید قبل از رفتن، لاک ناخن‌هایتان را پاک کرده و از آفتاب سوختگی و برنزه کردن خودداری کنید (خال‌ها روی پوست آفتاب سوخته و برنزه، زیر میکروسکوپ به طور قابل توجهی متفاوت به نظر می‌رسند).
زنی با تیره و موهای قهوه‌ای که از پشت بسته و یک خال نسبتاً بزرگ کنار بینی‌اش دارد

اشتباه‌های پوستی در چهل سالگی
اشتباه شماره یک: پوستتان را به اندازه کافی مرطوب نمی کنید
صرفنظر از نوع پوست (حتی پوست‌های آکنه‌ای)، اکنون زمان آن است که رطوبت بیش‌تری به پوستتان برسانید. تغییرات هورمونی در چهل سالگی پوست را خشک‌تر و توانایی  حفظ رطوبت را کم می‌کند. این مسئله سبب بدتر شدن منظره خطوط ریز و چین و چروک چهره می‌شود. برای افزایش رطوبت بدون گرفتگی منافذ پوست، بهتر است قبل از رفتن به رختخواب از یک شیر پاک کن یا کرم پاک‌کننده و لایه‌ای از یک سروم سبک، زیر یک مرطوب‌کننده غیر جوش‌زا استفاده کنید.

زنی با پوستی روشن و چشمانی آبی و موهای بلوند تا روی گردن که قسمتی از آن را پشت گوشش برده

اشتباه شماره دو: تعداد زیادی از محصولات را ترکیب می‌کنید
این یکی از موقعیت‌هایی است که جمع خوبی‌های زیاد چیز بدی می شود. ترکیب چندین ماده فعال می‌تواند سبب قرمزی، پوسته پوسته شدن و التهاب پوست گردد. برای هر چه کم‌تر کردن آسیب به پوست، زمانی که از محصول جدیدی استفاده می‌کنید برای جلوگیری از ایجاد فعل و انفعال یک دقیقه کامل بین زدن دو محصول وقفه بیندازید، و هم‌چنین تا می‌توانید به سراغ محصولات بدون بو بروید.

زنی میانسال با موهای بلوند طلایی و بلند که قسمتی از ان را پشت گوشش زده در حال مالیدن کرم به دستانش

اشتباه شماره سه: کرم دور چشم نمی‌زنید
خوب است که برای دور چشمان‌تان از  سروم یا مرطوب‌کننده استفاده می‌کنید، ولی بهتر است برای جلوگیری از سوزش از محصولاتی استفاده کنید که مخصوص همان ناحیه ساخته شده‌اند ( معمولاً بدون بو و غلظت کمتر مواد فعال). و فراموش نکنید که برای روز از یک کرم دور چشم با ضدآفتاب استفاده کنید. چراکه پوست دور چشم آنقدر نازک و آسیب‌پذیر است که حتی چند دقیقه در معرض نور آفتاب قرار گرفتن می‌تواند باعث تخریب کلاژن و الاستین در این ناحیه شود.

زنی زیبا با پوستی روشن و موهای قهوه‌ای که از پشت سر کاملاً جمع شده در حالی که انگشتان دست راست خود را روی شقیقه‌اش گذاشته به اینه می نگرد

اشتباه شماره چهار:  فکر می‌کنید کپه کردن محصولات روی هم معجزه می‌کند
محصولات ضد پیری هم تا حدی مؤثرند، بیش از آن هیچ محصولی نمی‌تواند چین و چروک‌ها را به طور کامل ناپدید سازد یا آن گونه برجسته‌ بیست سالگی‌تان را به شما برگرداند. برای این کارها باید به دیدن یک متخصص بروید تا با لیزر درمانی رنگ و بافت پوست‌تان را شفاف و صاف کند و یا با کاشت گونه، چهره جوانی را به شما بازگرداند.  

دختری با پوست روشن و موهای بلوند که روی شانه‌هایش ریخته
برای مشاهده دیگر مطالب بخش زیبایی اینجا کلیک کنید.

برای دریافت مطالب، ایمیل خود را وارد کنید:

بهبانو را در توییتر دنبال کنید

برای دریافت مطالب، ایمیل خود را وارد کنید: