راز پوست سالم و جوان در چیست؟ متخصصین لوازم آرایشی و بهداشتی، جراحان زیبایی و متخصصین پوست می‌گویند هیچ قرص جادویی یا ماسک پوست اسرارآمیزی وجود ندارد. اما، صرف‌نظر از سنی که دارید روش‌های ساده زیادی برای نگهداری پوستتان در بهترین شرایطش وجود دارد.
در این مقاله پنج نکته اصلی برای سالم و زیبا نگاه داشتن پوستتان که متخصصان توصیه می‌کنند ارائه می‌شود.

نکته اول: خداحافظ آفتاب!
دوری از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید. برای رعایت این نکته لازم است که از وسایل و مواد محافظت پوست در برابر آفتاب، حتی زمانی که هوا آفتابی نیست، استفاده کنید. محافظت از پوست در برابر آفتاب، فقط برای جلوگیری از سرطان پوست نیست. استفاده از وسایلی مانند عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب و پرهیز از برنزه کردن پوست ظاهر پوست شما را بهبود می‌دهد.
یکی از چیزهایی که در زنان دهه 20 و 30 سالگی شایع است وجود خطوط نازک و چین و چروک‌هایی در پوستشان است که متناسب با سنشان نیست. دلیل اصلی این مورد قرار گرفتن در معرض آفتاب است.
هر چه پوست شما سفیدتر باشد نسبت به اشعه ماوراء بنفش حساس‌تر خواهد بود. این بدین معنی نیست که زنان نباید به خاطر ترس چین و چروک زودرس پایشان را از خانه بیرون بگذارند. برعکس، از زندگی خود لذت ببرید. بیرون از خانه بروید و ورزش کنید اما حمام آفتاب نگیرید و هرگز به سالن برنزه کردن پوست نروید.

نکته دوم: پوست خود را بشناسید
پوست هر فردی ویژگی‌های طبیعی خاص خود را دارد و پزشکان می‌گویند که افراد باید این ویژگی‌ها را بدانند. اما تعیین اینکه شما چه نوع پوستی دارید خود کار سختی است. بیشتر افراد پوستی دارند که بخش‌هایی از آن خشک و بخش‌هایی از آن چرب است. آب و هوا نیز نقش مهمی در رفتار پوست شما در فصول مختلف سال دارد. به عنوان مثال ممکن است پوست شما در زمستان خشک باشد و در تابستان چرب. خیلی مهم است که متناسب با تغییر فصل یا تغییر نوع پوست، روش‌های محافظت از پوست خود را تغییر دهید.
برای بخش‌های چرب، استفاده از لوسیون‌های پاک‌کننده مفید خواهد بود تا پوست شکل یکنواختی پیدا کند. برای پوست‌های خشک که در ماه‌های سرد صدمه می‌بینند استفاده از مرطوب‌کننده دو بار در روز مفید می‌باشد.

نکته سوم: بیش از حد از پوست خود مراقبت نکنید
متخصصان پوست می‌گویند که زنانی که از پوست خود مراقبت می‌کنند بیش از پوست خود را می‌شویند و از مواد شیمیایی استفاده می‌کنند انگار که در یک آزمایشگاه شیمی مشغول تحقیق روی تأثیر مواد شیمیایی بر پوست هستند. اگر چه این زنان به دنبال مراقبت از پوست خود هستند اما گاهی اوقات سعی در بیش از حد خوب بودن می‌تواند بد باشد.
بسیاری از زنان با استفاده از پاک کننده های قوی و یا بیش از حد شستن صورت خود، باعث می‌‌شوند پوستشان ترک خورده، لک‌دار، خشک، پوسته پوسته، یا بیش از حد قرمز شود.

نکته چهارم: هیچ چیز بهتر از یک سبک زندگی سالم نیست
پوست شما مانند دیگر اعضای بدن شما مانند قلب و شش‌ها، از رژیم غذایی سالم، تمرینات بدنی و پرهیز از مواد مضر منتفع می‌شود. هیدراسیون مناسب، ویتامین‌های مکمل، خواب کافی، تمرینات بدنی، اینها مواردی هستند در مراقبت از پوست اغلب نادیده گرفته می‌شوند. این موارد اگر مورد توجه قرار گیرند موجب می‌شوند شما بدن سالمی داشته باشید و هر کار دیگری که برای مراقبت از پوست به درستی انجام شود تأثیر مثبت داشته باشد. اما زنان منافع و نتایج این کارها را بی‌اهمیت می‌شمرند.
اگر شما در دهه دوم و سوم زندگی خود، خیلی زیر آفتاب قرار گیرید، سیگار بکشید، رژیم غذایی سالمی نداشته باشید یا الکل بیش از حد استفاده کنید باید هزینه آن را در دهه چهارم و پنجم زندگی خود بپردازید. 
یکی از مهم‌ترین روش‌های مراقبت از پوست، سیگار نکشیدن است. مصرف سیگار بدترین کاری است که شما برای پوست خود انجام می‌دهید.

نکته پنجم: محصول آرایشی و بهداشتی خوب را انتخاب کنید
غیرممکن است به تماشای تلویزیون یا خواندن مجله مشغول شوید و تبلیغات محصولات بهداشتی مربوط به پوست را نبینید. اگرچه این تبلیغات، تأثیرهای شگفت‌آور مثبتی در پوست شما را نوید می‌دهند اما پزشکان بیشتر این موارد را رد می‌کنند.
مردم در اثر بازاریابی تهاجمی محصولات بهداشتی پوست اغوا می‌شوند و مبلغ زیادی پول صرف این محصولات می‌کنند که اثری هم ندارند. متخصصان بهداشت پوست برای داشتن پوست سالم و شاداب، چه توصیه‌ای دارند؟
برای افراد مبتلا به آکنه، فوم پاک‌کننده حاوی سالیسیلیک اسید توصیه می‌شود که به پاکسازی پوست کمک می‌کند.
برای محافطت پوست استفاده کرم رتینول توصیه می‌شود به همراه لایه برداری شیمیایی و پاکسازی پوست برای جوان سازی پوست توصیه می‌شود.
برای خانم های جوانی که می‌خواهند از پیر شدن پوست جلوگیری کنند محافظت از پوست بهترین کار است. به اعتقاد متخصصان، مرطوب سازی پوست و محافظت از آن روش مناسب جلوگیری از پیر شدن پوست است.
اگر محافظت برای سالم نگاه داشتن پوست برای شما اهمیت دارد هر چه زودتر اقدام کنید بهتر است.

برای مشاهده دیگر مطالب بخش زیبایی اینجا کلیک کنید.

برای دریافت مطالب، ایمیل خود را وارد کنید:

بهبانو را در توییتر دنبال کنید

نطرات کاربران:- سلام عالی بود ممنونم بای


- سلام با تکته 4 کاملا موافقم


برای دریافت مطالب، ایمیل خود را وارد کنید: