۱۲ کاری که به موها بیشترین آسیب را می‌رسانند

۱- موها را بیش از اندازه می‌شویید یا به اندازه کافی نمی شویید
همه ما می‌دانیم که شستشوی موها بیش از حد لزوم می‌تواند چربی طبیعی موها که آن‌ها را سلامت نگه‌می‌دارد، از بین برده و آن‌ها را خشک و شکننده سازد. بنابراین سعی می‌کنیم شستشوی موهایمان را کم کنیم و هنگامی که روند کم‌تر و کم‌تر شستن موها ادامه پیدا می‌کند، زنگ خطر به صدا درمی‌آید. روزنه‌های پوست سر با چربی بیش‌ از اندازه گرفته ‌می‌شوند که باعث می‌شود آلودگی و گرد و خاک بیش‌تری را جذب‌ کند. موها را سه یا چهار بار در هفته شامپو بزنید. و در این بین لایه نازکی از شامپوی خشک را روی ریشه‌های مو اسپری کنید و با استفاده از یک برس مویی زبر، چربی را از ریشه‌ها به نوک مو برسانید، با این روش موهایی با درخشندگی و نرمی فوق‌العاده خواهید داشت.


زن با موهای قرمز رنگ در حال شستن موها با شامپو

۲- آب‌کشی موها با آب داغ
همان آسیب‌هایی که با استفاده از اتوی مو و سشوار به مو می‌رسد، با دوش گرفتن با آب داغ نیز اتفاق می‌افتد. اگر آب هنگام لمس کردن خیلی داغ است، پس برای موها هم زیادی داغ خواهد بود. در حقیقت این کار می‌تواند به طور غیر قابل باوری آسیب‌زننده باشد. استفاده از آب گرم (نه طوری که بخار کند) برای آب‌کشی مشکلی ندارد. با این کار پوشش شاخی موها باز می‌شود و می‌توانید مطمئن باشید که رشته‌های مو از داخل به خارج کاملاً تمیز شده‌اند. اما هنگامی که به موهایتان نرم‌کننده زده‌اید، با آب سرد آب‌کشی کنید تا پوشش شاخی موها بسته شوند. با این کار یک درخشش سالم به موهایتان می‌دهید که تا شستشوی بعدی دوام خواهد داشت.تصویر یک دوش آب استیل در حالی که از آن آب داغ خارج می‌شود

۳- از شامپوهای مخصوص موهای رنگ شده استفاده نمی‌کنید
اگر موهایتان را رنگ می‌کنید ( حتی فقط چند بار در سال)، استفاده از یک شامپوی مخصوص موهای رنگ شده یک باید است. بدون آن رنگ مویتان خیلی زود کمرنگ می‌شود و موهایتان خشک می‌شوند. این شامپوها، موها را با ملایمت و بدون از بین بردن رنگ، تمیز کرده و رطوبت مناسب مورد نیاز موهای رنگ شده را تأمین می‌کند.زن با لباس چهارخانه در فروشگاه با یک قوطی آبی رنگ شامپو در دست

۴- نرم‌کننده را به ریشه مویتان می‌زنید
وقتی از نرم‌کننده استفاده می‌کنید، بهتر است از ساقه مو شروع کرده و به نوک مو برسید. نوک موها، پیرترین قسمت موست، و این به آن معناست که کمترین مقدار رطوبت را دارد، بنابراین ناحیه‌ای است که بیش‌ترین نیاز را به نرم‌کننده دارد. البته استفاده از مقدار مناسب نیز مهم است. مقدار واقعی مورد نیاز بستگی به بلندی، ضخامت و بافت مو دارد. بنابراین حتماً در این مورد از آرایشگر خود سؤال کنید.
زن با موهای متوسط مشکی در حال آب کشی موها زیر دوش

۵- شانه کردن موهای خیس
موهای خیس نه تنها سنگین‌ترند، بلکه کشسان‌تر و ظریف‌ترند، در نتیجه با برس کشیده می‌شوند که باعث شکستگی تارهای مو می‌شود. به جای این کار، قبل از دوش گرفتن موهای خود را شانه کرده و گره‌های آن را به خوبی باز کنید.


سر زن با موهای قرمز کوتاه و خیس

۶- محکم خشک کردن موها با حوله حمام
بسیاری از مردم عادت دارند بلافاصله بعد از بیرون آمدن از زیر دوش، حوله‌ای دور کل بدن خود (از جمله موها) بپیچند. به جای کشیدن موهای خیس و ظریف و با شدت فشار دادن آنها، یک حوله نرم را نه خیلی محکم دور سر خود، در هر طرف که راحت‌ترید، بپیچید. هدف از این کار آن است که رطوبت از موها خارج شود.زنی سیاه پوست با موهای مجعد در حال خشک کردن موهایش با حوله

۷- موهای خیس خود را دم اسبی می‌بندید
همیشه قبل از دم اسبی و یا دم خرگوشی بستن موها اجازه دهید کمی خشک شوند. اگر نمی‌توانید صبر کنید از کمی سروم استفاده کنید. سپس برای جلوگیری از کشیده شدن بیش از حد موها آن‌ها را به صورت یک بافت‌ شل ببافید.


زن سیاه پوست با موهای بلند و فر در حال بستن موهایش از پشت سر

۸- استفاده از نوع نامناسب برس مو 
انواع مختلفی از برس برای انواع متفاوت جنس و بافت مو وجود دارد. انتخاب درست نوع برس برای نوع موی خاص شما، بهترین کاری است که می‌توانید برای سلامت موهایتان انجام دهید. برس زبر موی طبیعی، برای موهای مجعد و صاف مناسب است. برس موی طبیعی، با ملایمت موها را شانه می‌کند، پوشش شاخی مو را صاف می‌کند، به موها رطوبت می‌رساند و در پایان ظاهری زیبا و درخشان به موها می‌بخشد. برس‌های پارویی به ویژه برای موهای صاف در هر اندازه‌ای مناسب هستند و برای برس زدن روزانه ایده‌آل هستند. بالشتک لاستیکی روی این برس‌ها به این منظور طراحی شده‌ که فرم سر را بگیرند و کشیده شدن و شکستن موها را به حداقل برسانند.

تعدادی برس گرد و پارویی درون یک ظرف به حالت ایستاده قرار گرفته


۹- استفاده بیش از حد از شامپوی خشک
ما منکر آن نیستیم که شامپوی خشک یکی از بزرگترین اختراعات در زمینه زیبایی در همه دوران‌هاست. فقط با کمی اسپری کردن، موهای چرب و روغنی و نشسته فوراً، پر حجم‌تر پرپشت‌تر و تمیزتر به نظر می‌آیند. اما استفاده بیش از حد از هر چیزی بیش‌تر از آن که مفید باشد، آسیب‌رسان خواهد بود. چربی و آلودگی به طور طبیعی هر روز ساخته می‌شوند و لازم است که از روی پوست و مو پاک شوند، تا فولیکول‌های مو تمیز و متعادل باقی بمانند. شامپوی خشک در واقع هیچکدام از این آلودگی‌ها را از بین نمی‌برد و برعکس فولیکول‌های مو را مسدود می‌کند که باعث ریزش مو و کم شدن رشد موها می‌شود. پس سعی کنید استفاده از آن را به یک یا حداکثر دو بار در هفته محدود کنید. در روزهایی که نمی خواهید از شامپوی خشک استفاده کنید ولی باید سریع موهایتان را مرتب کنید، پوست سرتان را با نوک انگشتان ماساژ دهید، سپس با یک برس، ترجیحاً یک برس زبر، از پوست سر تا نوک موها را برس بزنید. این کار باعث می‌شود چربی طبیعی پوست سر در تارهای مو پخش شود و در نتیجه موهایی درخشان بدون هیچ چربی اضافه بر روی آن‌ها خواهید داشت.


دستان زنی در حال اسپری شامپوی خشک بر روی موهای زن دیگر
زنی با موهای قهوه‌ای در حال برس کشیدن موها با یک برس پارویی بژ


۱۰- بیش از حد رنگ یا های‌لایت می‌کنید
عوض کردن ظاهر به طور مداوم، ممکن است جالب باشد، اما رنگ کردن مو یک فرایند شیمیایی است و به تارهای مو آسیب زیادی می‌رساند. بین رنگ کردن‌ها فاصله‌ای بدهید. اگر رنگ موی موقت راضی‌تان نمی‌کند می‌توانید از اکستنشن مو به عنوان یک راه حل برای بعد دادن به موهایتان استفاده کنید. زنی با دستکش در حال رنگ کردن مو با استفاده از یک فرجه سیاه و فویل

۱۱- قبل از استفاده از ابزار حرارتی از محافظ  حرارتی استفاده نمی‌کنید
شما هیچگاه بدون زدن ضدآفتاب، آفتاب نمی‌گیرید. محافظ‌های حرارتی نه تنها از موها در برابر آسیب‌هایی که از حرارت ناشی می‌شوند، محافظت می‌کنند، بلکه کمک می‌کنند که موها صاف و براق به نظر بیایند. به یاد داشته باشید که اگر از این محافظ‌ها استفاده می‌کنید،  قبل از استفاده از ابزار حرارتی، اطمینان بیابید که کاملاً جذب موها شده‌اند.

زنی در حال کشیدن اتوی مو۱۲- خودتان موهایتان را در خانه کوتاه می‌کنید
این یکی از مواردی است که باید به حرفه‌ای‌ها بسپارید. یک اصلاح موی مناسب، نیازمند حداقل گذراندن یک دوره اصول آرایشگری است. پیراستن مکرر موها برای رشد مو ضروری است. بنابراین دست‌کم هر سه ماه یک‌بار از آرایشگرتان بخواهید نوک موهایتان را بچیند.

زنی در حال کوتاه کردن مو با استفاده از یک قیچی استیل و یک شانه ریز مشکی
برای مشاهده دیگر مطالب بخش زیبایی اینجا کلیک کنید.

برای دریافت مطالب، ایمیل خود را وارد کنید:

بهبانو را در توییتر دنبال کنید

برای دریافت مطالب، ایمیل خود را وارد کنید: