بارداری، هفته به هفته


هفته اول
عجیب‌ترین چیز درباره اولین هفته بارداری شما این است که در واقع هنوز باردار نیستید. پزشک شما هفته‌ای که آخرین پریود شما شروع شده است را هفته اول در نظر می‌گیرد (حاملگی معمولاً تا دو یا سه هفته پس از آن، اتفاق نمی‌افتد).

یک دارت با دسته قرمز که داخل صفحه تقویم فرو رفته

هفته سوم
در طول هفته دوم شما هنوز رسماً باردار نیستید، ولی در هفته سوم شروع می‌شود. در صورت لقاح، جنین - در این مرحله مرحله بلستوسیست نامیده می‌شود - خود را به دیواره رحم  شما متصل می کند.

دو عدد تخم‌مرغ درون یک لانه پرنده ساخته شده از چوبهای نازک

هفته چهارم
کودک شما - که اکنون دسته کوچکی از سلولها است - در حال حاضر حدوداً به اندازه یک دانه خشخاش است. در این زمان، جنین به دو قسمت تقسیم می شود. یک قسمت تبدیل به جفت می شود و دیگری به مسیر رشد خود تا تبدیل شدن به یک انسان کوچولو ادامه می‌دهد. 

یک شیرینی برنجی که با دانه‌های خشخاش تزیین شده است

هفته پنجم
برای اتفاقات سحرانگیز آماده‌اید؟ تنها در عرض پنج هفته، قلب کودک شما به طور پیوسته می‌زند. سطح هورمون حاملگی به نام hCG نیز، در جریان خون شما در حال افزایش است و باعث می شود نشانه های اولیه بارداری در شما نمایان شود. 

یک قلب قرمز کاغذی با دسته چوبی که بر روی یک صفحه زرد رنگ قرار دارد

هفته ششم
نوزاد شما در حال حاضر به اندازه یک دانه انار است. در طول هفته ششم بارداری، قلب جنین 150 بار در دقیقه می‌تپد و چهره او شروع به شکل‌ گرفتن می‌کند.

دو تکه یک انار نصف شده

هفته هفتم
در این مرحله، مغز کودک شما به سرعت در حال رشد است و ویژگی های چهره او بیشتر قابل تشخیص است. حتی بازوها و پاها در حال رشد هستند، که اجازه می دهد کوچولوی شما کمی حرکت کند.

سه قطعه پلاستیکی به شکل مغز به رنگهای آبی و قرمزو زرد که روی هم قرار گرفته‌اند

هفته هشتم
اکنون که در هشت هفتگی بارداری هستید، کودک شما تقریباً به اندازه یک تمشک است. مغز او پیچیده تر است و دم جنین ناپدید می شود (در نهایت، آن دم به دنبالچه تبدیل می‌شود).
تمشکهایی به رنگ قرمز روشن وتیره  که بطور منظم کنار هم چیده شده‌اند

هفته نهم
هنوز برای فهمیدن جنسیت نوزاد خیلی زود است، اما اندام های تولید مثل خارجی در حال شکل‌گیری هستند. همۀ قسمت های دیگر بدن هم اکنون وجود دارند، اما تا رشد کاملشان راه زیادی مانده است.

دو عدد بادکنک به رنگهای آبی و صورتی که با روبان به هم وصل شده‌اند

هفته دهم
در هفته دهم، مفاصل ران و شانه کودک شما قادر به چرخش خواهند شد، که به او انعطاف پذیری و آزادی بیشتری در حرکت به اطراف می‌دهد. هم‌چنین انگشتان دست و پا نیز شروع به رشد می‌کنند.

انگشتان دست و پای یک نوزاد

هفته یازدهم تا سیزدهم
نوزاد شما شروع به تنفس مایع آمنیوتیک می کند و اسکلتش نیز در حال تشکیل شدن است. تا هفته سیزدهم، او تقریباً به اندازه لیمو است.

یک لیمو ترش بر روی سطحی آبی رنگ

هفته چهاردهم تا شانزدهم
جنین شما شروع به شکلک درآوردن - مانند چشمک زدن و اخم کردن - می‌کند و می‌تواند عضلات صورتش را تکان دهد. در حدود هفته شانزدهم بارداری او می تواند انگشت شست خود را بمکد و ستون فقراتش را صاف کند.

کودک بامزه با کلاه سفید در حال شکلک درآوردن

هفته هجدهم
وقتی با او صحبت می‌کنید او به شما توجه می‌کند. کوچولوی  شما اکنون رسماً می تواند  شما را بشنود و به همین دلیل او صدای شما را پس از تولد تشخیص خواهد داد.

یک نت موسیقی سیاه در انگشتان یک دست نقاشی صورتی

هفته بیستم تا بیست و دوم
لگد زدن‌ها شروع می‌شود! در حدود هفته بیستم، احتمالاً لگد زدن او را حس خواهید کرد. هم‌چنین احتمالاً سونوگرافی سه ماهه دوم خود را نیز دارید، بنابراین دیگر میدانید کوچولویتان یک پسر است یا دختر.

سر یک نوزاد با یک تل بر روی آن که با شکوفه‌های صورتی و سفید تزیین شده است

هفته بیست و هشتم
اکنون جنین به اندازه یک بادمجان است، و شروع به باز و بسته کردن چشم خود کرده است. تا این زمان، پلک‌ها بسته بودند.

تصویر یک بادنجان بر روی یک سطح سفید

هفته سی و هفتم
تقریباً در هفته سی و هفتم، کوچولوی شما از طریق بند ناف تمام انواع آنتی بادی ها را دریافت می کند و پزشک شما شروع به بررسی علائم زایمان می کند. اطمینان حاصل کنید که ساک بستری بیمارستانتان آماده است: کودک شما می تواند ظرف چند ساعت یا چند هفته آینده به دنیا بیاید.

تصویر یک نوزاد تازه به دنیا آمده در دستان پزشک با دستکشهای لاتکس

برای مشاهده دیگر مطالب بخش فرزندان اینجا کلیک کنید.

برای دریافت مطالب، ایمیل خود را وارد کنید:

بهبانو را در توییتر دنبال کنید

برای دریافت مطالب، ایمیل خود را وارد کنید: