خوراکی بعد از مدرسه
با وجود اینکه هرچه سن بچه‌ها بیشتر می‌شود تعداد دفعاتی که نیاز به خوراکی دارند کمتر می‌شود، عجیب نخواهد بود که بیشتر آنها بعد از مدرسه گرسنه باشند. خیلی از بچه‌ها زود ناهار میخورند – 11:30 یا حتی زودتر – بعد کلاسهای بعدازظهر دارند و ممکن است قبل از تا فرصت بعدی برای خوردن فعالیتهای بعد از مدرسه نیز داشته باشند. پس جای تعجب نخواهد بود که ماشینهای خودکار خرید خوراکی در پایان روز بسیار جذاب باشند.
بسته به سن کودک یا امور روزمره بعد از مدرسه، همیشه قادر به کنترل آنچه کودک در پایان روز میخورد نخواهید بود. ولی تسلیم نشوید. قدمهای زیر را انجام دهید تا کودک خود برای یک خوراکی خوب بعد از مدرسه راهنمایی کنید که هم راضی شود و هم جای خالی برای یک شام مغذی داشته باشد.

1- زمان بندی کنید. خودتان را جای بچه بگذارید و به جدول زمانی خوردن آنها در یک روز عادی هفته توجه کنید. بعضی از بچه‌های کوچکتر ممکن است قبل از ظهر مقداری خوراکی بخورند، ولی بیشتر بچه مدرسه‌ای‌های بزرگتر نه. به این پرسش‌ها پاسخ دهید: چه ساعتی موقع ناهار است؟ بچه‌ها موقع ناهار چه چیزی و به چه مقدار میخورند؟ آیا اصلا ناهار می‌خورند؟ آیا در برنامه بعد از مدرسه آنها خوراکی جایی دارد؟ اینها به شما کمک خواهند کرد تا بسنجید که وقتی بچه‌ها به خانه می‌آیند چقدر گرسنه خواهند بود.
 
2- به این مسئله که چه موقع شام را آماده کنید نیز فکر خواهید کرد. یک کودک وقتی ساعت 3 بسیار گرسنه به خانه می‌آید و یک خوراکی جانانه می‌خورد، احتمالا برای شامی که ساعت 5:30 آماده می‌شود گرسنه نخواهد بود. از طرف دیگر منطقی به نظر نمیرسد که انتظار داشته باشیم کودکی که والدینش تا دیر وقت کار می‌کنند، از ساعت ناهار تا 7:30 چیزی نخورد. به زمان‌بندی بچه‌ها توجه کنید و طبق آن برنامه‌ریزی کنید.
فهرستی از گزینه‌های سالم تهیه کنید.

3- بعد در این مورد بحث کنید که بچه‌ها دوست دارند کدام خوراکی را بخورند. با فهرستی پر از گزینه‌های سالم پیش آیید و مطمئن شوید که در این فهرست سبزیجات و میوه‌های تازه نیز وجود دارند. با اینکه برشی از کیک یا چیپس سیب زمینی نباید غذای ممنوعه تلقی شوند، باید توجه داشت که این خوراکی‌های کم فایده در فهرست روزانه خوراکی‌های بعد از مدرسه قرار نگیرند.
اگر می‌توانید با بچه‌ها به خواروبار فروشی بروید و مدتی خود را سرگرم خواندن برچسب مکمل‌های غذایی محصولات مختلف نشان دهید. به میزان پروتئین، فیبر، کلسیم و سایر مکمل‌ها توجه کنید و بحث کردن در مورد سهم هریک از مکمل‌ها را فراموش نکنید. باهم، خوراکیهایی را انتخاب کنید که میزان شکر، چربی و نمک آنها کمتر باشد. زیبایی درگیر کردن بچه‌ها در این کار این است که آنها یاد می‌گیرند که چگونه غذاهای مغذی و سالم را انتخاب کنند.
انتخاب خوراکی‌های سالم را سهل نمایید.

4- انتطار نداشته باشید بچه‌ها یا حتی نوجوان‌ها از خیر پفکشان بگذرند. این کار بسیار پر دردسر است به خصوص اگر آنها گرسنه باشند. بچه ها خیلی تمایل دارند چیزهایی را که دم دستشان هست را بخورند. منظور جایی است که وارد آن می شوید. خوراکی های سالم را با قرار دادن آنها در ظرف ناهار بچه ها یا کوله پشتی شان، یا با جلوی چشم قرار دادن خوراکی های آماده خوردن در خانه، به سادگی در دسترس قرار دهید.

5- اگر بعد از مدرسه در خانه هستید، کودک ممکن است از کمک به شما برای ساختن خوراکی های خلاقانه لذت ببرد. مثلا مورچه های روی کنده درخت (کرفس پوشیده شده با بادام زمینی و کشمش)، قایق تخم مرغی (تخم مرغ آب پز نصف شده با یک بادبان پنیری) یا کباب میوه. بچه های بزرگتر ممکن است از کمپوت میوه یا نان شیرمال با مربا، یا بیسکویت هایی که سطح آنها با پنیر و تکه های گلابی پوشیده شده است لذت ببرند.
گاهی بچه های بزرگتر دوست دارند خوراکیشان را خودشان درست کنند، پس مواد اولیه و دستورالعمل مختصر آن را دراختیارشان بگذارید. اگر زمان شام خوردن نزدیک است، اجازه دهید بخشی از غذا را سالاد یا سبزیجات را تا زمانی که غذای اصلی آماده شود، بخورند.

6- شبهایی که تا ساعت شام زیاد مانده است، میتوانید خوراکی اساسی تری مانند یک نصفه ساندویچ، یا یک کوسادیلا که از نان ذرت مکزیکی، پنیر کم چرب و سالاد گرم شده در مایکروویو ساخته میشود استفاده نمایید. میبینید که چیز پیچیده ای نیست. یک خوراکی خوب آن است که زمان خوردن آن بیشتر از زمان آماده کردنش باشد.

7- اگر کودک شما به کلاسهای تقویتی یا مهد کودک میرود، توجه داشته باشید که در آنجا خوراکی در اختیارشان قرار داده شود؛ و اینکه چه چیزی در اختیارشان قرار داده میشود. اگر از خوراکی آنجا خوشتان نمی آید، پیشنهاد یک چیز دیگر بدهید یا به کودک خود بسته خوراکی دیگری بدهید که بعد از مدرسه بخورد. خوراکی که بسته بندی آن آسان باشد میتواند شامل تلفیقی از آجیل، غلات غنی شده کم شکر، بیسکویت غنی شده؛ میوه های تازه یا خشک شده، و سبزیجات خرد شده.

8- چه میشود اگر کودک هنگام بازگشت با خانه ای خالی روبرو شود؟ بار دیگر..

برای مشاهده دیگر مطالب بخش فرزندان اینجا کلیک کنید.

برای دریافت مطالب، ایمیل خود را وارد کنید:

بهبانو را در توییتر دنبال کنید

نطرات کاربران:- I could read a book about this without finding such real-world apcoparhes!


- Finding this post has ansrweed my prayers


- This shows real exsteripe. Thanks for the answer. http://hjrgxh.com [url=http://ypeceo.com]ypeceo[/url] [link=http://naroohla.com]naroohla[/link]


- None can doubt the veaicrty of this article.


برای دریافت مطالب، ایمیل خود را وارد کنید: