در سال تحصیلی جدید والدین چه کارهایی را نباید انجام دهند


تکالیف
یک صحنه آشنا: فرزند کوچک شما روی میز آشپزخانه، ناامید و متمرکز بر روی تکلیف ریاضی که فقط آن را نمی‌فهمد، مامان! یا پروژه کتاب‌خوانی که خیلی خسته کننده است، بابا! این خیلی آسان است که والدین وارد شوند ، جواب‌ها را بدهند و همه تکالیف را به جای فرزندشان انجام دهند زیرا بیایید روراست باشیم، راه سریع‌تری است و این برای شما کافی است. بااین روش غر زدن‌ها متوقف خواهد شد و فرزندتان نمره خوبی خواهد گرفت. ما پیشنهاد می‌کنیم امسال دست از انجام تکالیف فرزندتان بردارید. چه اتفاقی خواهد افتاد؟ ممکن است تکالیفشان را تمام نکنند که در این صورت هنگام بررسی تکالیف توسط آموزگارشان، یاد می‌گیرند مسئولیت پذیر باشند. ممکن است خودشان به تنهایی راه حل را بیابند و این دقیقا همان کاری است که باید انجام دهند. و یا شاید پاسخ اشتباه بدهند که در این صورت نیز پاسخ درست را خواهند آموخت. هر چند وقت یکبار برای تشویق او دست یاریتان را به سویش دراز کنید، اما بدون مداد شماره دو. شما قبلا دوران مدرسه را گذرانده‌اید.
مادر با لباس زرد در حال آموزش به دختر کوچکش با لباس صورتی

کلاس‌های آموزشی و ورزشی
فرزندتان عاشق بسکتبال و فوتبال است؟ عالیست، اگر واقعا به هر دو رشته ورزشی علاقمند است او را در هردو رشته ثبت نام کنید. اما پر کردن برنامه روزانه بچه‌ها با هر فعالیت و ورزش در دسترسی فقط به خاطر پربارتر کردن زندگی‌شان اشتباه است. علاقمند کردن بچه‌ها به چیزهای گوناگون خوب است، اما یک تقویم پر از کار و برنامه برای انجام دادن می‌تواند کودک را گیج کند. علاوه بر این، همه این دوندگی‌ها بعد از مدرسه می‌تواند خود شما را نیز دچار استرس سازد. پس به همان دو فعالیتی که فرزندتان واقعا دوست دارد بچسبید و وقتتان را به آنها اختصاص دهید و اجازه ندهید پدر و مادرهایی که فرزندانشان را در هر کلاس و فعالیتی ثبت نام می‌کنند در شما احساس گناه بوجود آورند.

کودکان در حال انجام تمرینهای ورزشی

ایمیل زدن به معلم
این روزها فرستادن یک ایمیل فوری به معلم فرزندتان درباره موضوعات مختلف به سادگی امکان پذیر است. امروز پویا در مطالعات اجتماعی خوب بود؟ میشود مریم دور از پانته‌آ بنشیند چرا که آنها کل روز را مشغول حرف زدن با یکدیگر هستند. سینا امروز غذایش را تمام کرد یا آن را با یک کیک عوض کرد؟ بله همه ما کمابیش این تجربه را داشته‌ایم. اما در این مواقع سعی کنید از لپ‌تاپ فاصله بگیرید. فرزند شما خوب است و آموزگار توانای او هر زمان که احساس کند موضوعی هست که شما باید بدانید شما رادر جریان قرار خواهد داد. زمانی را که خود، کودک بودید به خاطر بیاورید. ایمیلی وجود نداشت. فکر می‌کنید چند بار والدینمان برای معلم‌هایمان یادداشت می‌فرستادند؟ اجازه بدهید آموزگاران کارشان را انجام دهند و تمرکزشان روی بچه‌ها باشد، نه روی صندوق دریافت ایمیل‌شان.
زن در کنار کودک در حال کار با لپ تاپ

کارهای داوطلبانه
بگذارید در ابتدا مشخص کنیم که ما نیز سرسختانه معتقدیم که داوطلب شدن والدین در بعضی امور مدرسه فرزندشان ضروری است. این کار هم برای مدرسه خوب است و هم برای فرزندتان. کودک شما از دیدن شما و مشغولیات شما لذت می‌برد. علاوه بر این، این کار به سادگی حس خوب کمک کردن را در شما بوجود می‌آورد. اما مراقب تعهد بیش از حد نیز باشید. اختصاص یک ساعت از وقتتان آنهم یک تا دو بار در ماه، عالیست. اما به سراغ پروژه‌های بزرگ که شما را بیش از حد مضطرب و متعهد می‌سازد نروید. حد خود را بشناسید. صرف اینکه می‌خواهید مفید باشید نمی توانید همه وقتتان را به این کار اختصاص دهید. آمادگی داشته باشید که گاهی بگویید نه. برای کمک هر کاری از دستتان برمی‌آید انجام دهید ولی از اینکه امسال برای رییس انجمن اولیا و مربیان دوندگی نکرده‌اید عذاب وجدان نداشته باشید. 

زن در حال گذاشتن ماسک صورتزن با لباس آبی بر روی کاغذها خوابش برده

مقایسه کودک با سایر کودکان
این مورد خیلی زود شروع می‌شود، حتی در سن پیش دبستانی. ما فرزندانمان را رها می‌کنیم ودر حالی که کوله‌های مدرسه را در گنجه آویزان می‌کنیم مشغول گپ زدن با والدین دیگر هستیم. اینجاست که می‌فهمیم همکلاسی کوچولوی فرزندمان از قبل خواندن می‌دانسته و در حال حاضر هم در حال یادگیری زبان انگلیسی است و همچنین ظاهرا در اوقات فراغت به کلاس‌های آشپزی می‌رود. واقعا خنده‌دار است که ما به این زودی کوچولویمان را با دیگری مقایسه می‌کنیم و چقدر هم احساس بدی  داریم که کودک دلبند ما ممکن است به اندازه سایرین موفق نباشد. به آنها اجازه دهیم که بچگی بکنند. کودکان با سرعتهای متفاوت و به روشهای مختلف بزرگ می‌شوند. ممکن است پسر کوچولوی شما در خواندن افتضاح باشد و نتواند بند کفشش را ببندد ولی یک قوه تخیل فوق‌العاده داشته باشد! سعی کنید موفقیت‌های فرزندتان را با دیگران نسنجید. بعضی از بچه‌ها فقط روش آموزش متفاوتی دارند و در خارج از کلاس برتری خود را از راههایی نشان می‌دهند که دیگران نمی‌توانند. همه این‌ها خوب است. بیایید به کوچولوهایمان افتخار کنیم.

کودک در حال کتاب خواندن در حالی که ناراحت و مضطرب است

مقایسه خود با سایر پدر و مادرها
خوب شما بر مقایسه کودکتان با همسالانش غلبه کرده‌اید، اما در مورد خودتان چه؟ آیا از این که فرزندتان را مجبور نکرده‌اید هر شب سی دقیقه کتاب بخواند احساس گناه می‌کنید؟ شما برای جشن کلاسی فرزندتان تنها یک ظرف توت‌فرنگی برده‌اید در حالی که سایر مادرها کیک‌های فنجانی رنگارنگ دست پخت خود را آورده بودند؟ خوب که چه؟ به خودتان استراحت بدهید. بهترین عملکردتان را به نمایش بگذارید، به کودکانتان عشق بورزید، بگذارید بدانند شما هستید و مراقب‌شانید. شما بی نظیرید. احساس خود کم بینی را از بین ببرید. بنابراین امسال، نسبت به خودتان و کودکانتان آسان‌گیرتر باشید. از سال تحصیلی جدید لذت ببرید و مطمئن باشید این رویه هم برای فرزندنتان و هم برای روح و روان خودتان سودمند خواهد بود.  

هفت کاپ کیک با تزیینات مختلفبرای مشاهده دیگر مطالب بخش فرزندان اینجا کلیک کنید.

برای دریافت مطالب، ایمیل خود را وارد کنید:

بهبانو را در توییتر دنبال کنید

برای دریافت مطالب، ایمیل خود را وارد کنید: