۱۰ علامت شایع در زنان که نباید نادیده گرفته شوند
برخی از علایمی که زنان معمولاً پس از چهل سالگی تجربه می‌کنند، احتمالاً جای نگرانی ندارند. اما وقتی یک تغییر ناگهانی مشاهده کردید، مانند خونریزی واژینال غیرطبیعی، تپش قلب بیش از پانزده دقیقه، و یا مشاهده دانه روی سینه که ظرف دو روز از بین نرود، عاقلانه آن است که نزد پزشک بروید. در ادامه به ده نشانه و علامتی که باید مورد توجه ویژه قرار گیرند اشاره می‌کنیم.

1- تغییرات غیر عادی سینه
اندازه، حس و ظاهر سینه‌ها درست مانند خود شما منحصر بفرد است و فقط اغلب در طی یک ماه اغلب تغییراتی قابل پیش‌بینی در آنها به وجود میاید. بعضی از زنان بطور معمول در سینه‌هایشان توده‌هایی دارند و عده‌ای دیگر هر ماه قبل از عادت ماهانه توده‌ای را در سینه‌هایشان لمس می‌کنند. اما هر چیز خارج از شرایط معمول سینه‌ها میتواند نشانه‌ای از وجود مشکل باشد. دنبال هر چیز جدیدی که به سادگی برطرف نمی‌شود باشید، مانند یک توده، تغییرات پوستی، یا جوشی که ظرف یک روز از بین نرود. سرطان پستان ممکن است با یک قرمزی پوست غیرعادی که مثل عفونت به نظر می‌رسد، ورم، توده، برآمدگی، یا غده ظاهر شود. از دیگر علایم بالقوه آن می‌توان به ترشح خونی از نوک پستان (اگر خونی نباشد، احتمالاً جای نگرانی نیست)، و شکل نامتقارن سینه‌ها اشاره کرد.  
بدن یک زن با بلوز آبی

2- خونریزی واژینال غیر طبیعی
خونریزی غیرطبیعی، به ویژه اگر با درد در هنگام رابطه جنسی همراه باشد، می‌تواند نشانه یک بیماری جدی مانند سرطان دهانه رحم یا سرطان رحم باشد. اگر عادت ماهانه‌تان به طور غیر معمول سنگین و یا نامرتب شده، بیش از هر سه هفته یکبار اتفاق می‌افتد، یا بین پریودها لکه‌بینی دارید، این علایم را جدی بگیرید. 
لکه‌بینی‌های پس از یائسگی را به اطلاع دکترتان برسانید. حتی یک خونریزی ناچیز هم پس از یائسگی غیر عادی است. برخی از علل شایع پولیپ‌ها (تومورهای غیر سرطانی)، و نازک شدن یا ضخیم شدن مخاط رحم می‌توانند باشند.
دستشویی زنانه با دیوار آبی

3- افزایش  وزن ناگهانی 
تغییرات چشمگیر و غیر قابل توضیح در وزن می‌تواند نشانه یک مشکل جدی در سلامتی باشد. از دست دادن وزن می‌تواند نشانه‌ای از سرطان باشد، در حالیکه افزایش وزن ممکن است یک علامت هشداردهنده از نارسایی قلبی باشد. اگر شما تجربه نفخ و باد کردن در ناحیه شکم به طور مداوم دارید، می‌تواند نشانه سرطان تخمدان باشد. سرطان تخمدان شایع نیست، با این وجود نفخ کردن اغلب یکی از اولین علایم آن است. 
 اضافه وزن همراه با ورم هر دو پا، و احساس تنگی نفس در هنگام تخت دراز کشیدن، می‌تواند نشانه‌هایی از نارسایی قلبی باشد. اضافه وزن سریع، ورم، و احتباس مایع زمانی اتفاق می‌افتد که قلب نتواند به طور مؤثر مایعات را پمپاژ کند.
دست یک زن در حال تنظیم ترازوی وزن کشی

4- تغییر شکل خال
داشتن خال به خودی خود، مشکل حساب نمی‌شود، اما وقتی خونریزی یا تغییر شکل داشته باشد می‌تواند علامت خطر باشد. 
پنج علامت هشدار دهنده که می‌توانند نشانه ملانوم (تومور قشر عمیق پوست) باشند، عبارتند از ظاهر نامتقارن، لبه‌های نامنظم، تنوع رنگ، قطر بیشتر از یک مدادپاک‌کن، تغییرات در اندازه.
اگر در خانواده سابقه سرطان پوست دارید، خالهایتان را با دقت بیشتری بررسی کنید. بررسی منظم به تشخیص به موقع مشکل کمک می‌کند. اگر در مورد خالی نگرانی دارید، بهتر است هر شش ماه از آن عکس بیندازید تا با مقایسه عکس‌ها راحت‌تر متوجه تغییرات آن در طول زمان شوید.

یک ذره بین سیاه رنگ در دستان یک زن در حال بررسی یک خال

5- درد مداوم در یک پا
ورم و درد در یک پا که برطرف نمی شود میتواند نشانه‌ای از وجود یک لخته خون در رگ باشد که در اصطلاح (DVT) خوانده می‌شود. این علایم باید فوراً مورد توجه قرار گیرند، به ویژه اگر جزو افراد با ریسک بالا برای ابتلا به این بیماری هستید. عواملی که احتمال ابتلا به DVT را افزایش می‌دهند عبارتند از، سیگار کشیدن، عمل جراحی، مصرف قرصهای حاوی استروژن یا هورمون درمانی، بی تحرک ماندن برای یک مدت طولانی (مانند سفرهای طولانی مدت)، حاملگی،و زایمانی که مدت زیادی از آن نگذشته باشد. زمانی که لخته خون از یک نقطه از بدن به سمت ریه‌ها حرکت کرده و شریان حیاتی را در آنجا مسدود می‌کند ممکن است آمبولی ریوی رخ دهد که می‌تواند کشنده باشد. بر طبق تحقیقات، تقریباً مبداٌ ۷۰درصد از لخته‌های خونی که به سمت ریه‌ها حرکت می‌کنند، پاها هستند.
یک زن مسن با بلوز یاسی و دامن صورتی در حال ماساژ ساق پای راست خود

6- تپش قلب
یک ضربان اضافی قلب که به صورت گذرا و گهگاه اتفاق می‌افتد، چیزی نیست که باعث نگرانی شود. اما اگر تپش‌هایی دارید که بیش از پانزده دقیقه طول می‌کشد، بویژه اگر همراه با تنگی نفس، ضعف، سرگیجه، یا از دست دادن هوشیاری باشد، باید بررسی گردد. این علایم می‌توانند منجر به فیبریلاسیون دهلیزی شوند. در فیبریلاسیون دهلیزی، حفره‌های بالایی قلب سریعتر از حفره‌های پایینی آن می‌تپند و و زمانی که این شرایط ادامه پیدا کند، می‌تواند تولید لخته‌های خونی کند که در نهایت این لخته‌ها به طرف سایر نقاط بدن حرکت کرده و ممکن است در طول زمان منجر به سکته یا نارسایی قلبی گردند.
یک گوشی پزشکی بر روی کاغذ نوار قلب

7- درد قفسه سینه، تحت فشار
زنان از سرطان سینه بیش از بیماری قلبی وحشت دارند، غافل از اینکه احتمال ابتلا به بیماری قلبی بیش‌تر است. در حقیقت، این روزها ناراحتی قلبی قاتل شماره یک زنان آمریکایی به شمار می‌رود و بیش از همه انواع سرطان‌ها منجر به مرگ می‌شود. اگر چیزی را بلند می‌کنید و قفسه سینه‌تان درد می‌گیرد و این درد را قبلاً نداشته‌اید، به پزشک مراجعه کنید. همچنین هرگونه درد قفسه سینه که بتازگی در پی  بالا رفتن از پله‌ها و یا انجام کاری به وجود می‌آید، باید بررسی گردد. به ویژه اگر درد بعد از یک استراحت کوتاه برطرف شود. هنگام حمله قلبی در زنان، احتمال بروز علایم غیر عادی مانند تنگی نفس، سرگیجه، تهوع و استفراغ، خستگی شدید، عرق سرد، یا درد در دستها، پشت، گردن، یا شکم،  نسبت به مردان بیش‌تر است. بنابراین این علایم و همچنین نشانه‌های معمول حمله قلبی را جدی گرفته و مورد بررسی قرار دهید.

زنی با بلوز سرخابی در حال ماساژ قفسه سینه

8- بدتر شدن تنگی نفس
تنگی نفس را با فرض اینکه دلیل آن تهویه نامناسب یا افزایش وزن اخیرتان بوده، نادیده نگیرید. اگر تنگی نفسی دارید که بعد از انجام فعالیت‌های بدنی به تدریج بدتر می‌شود، میتواند نشانه‌ای از یک بیماری قلبی مانند تنگی آئورت (مشکل دریچه قلب در زنان مسن‌تر) یا بیماری عروق کرونری (انسداد جزیی در یک سرخرگ منتهی به قلب) باشد. بنابراین اگر تنگی نفستان به طور ناگهانی رو به وخامت گذاشت حتماً با پزشکتان در میان بگذارید. 

زنی با سوییت شرت آبی در حالیکه دولا شده و نفس نفس میزند9- تغییرات ناگهانی در بینایی
با بالا رفتن سن، طبیعی است که دید انسان به تدریج بدتر شود. اما هرگز تغییرات دید که تنها بر یک چشم اثر می‌گذارد، یا دوبینی ناگهانی، و یا ناتوانی در دیدن مرکز چیزی که به آن نگاه می‌کنید را نادیده نگیرید. تغییرات ناگهانی در دید می‌تواند از نشانه‌های سکته باشد. این تغییرات به ویژه وقتی که با سایر علایم هشداردهنده سکته مانند بی‌حسی در یک سمت از بدن، یا مشکل در صحبت کردن یا پیدا کردن واژه‌های مناسب، همراه باشند اهمیت بیش‌تری پیدا می‌کنند. این علایم می‌توانند نشان‌دهنده یک حمله ایسکمیک گذرا ( اختلال جزیی در خونرسانی به مغز)، که معمولاً سکته مغزی کوچک نامیده می‌شود، باشند. از این رو بررسی این علایم می‌تواند از بروز سکته بزرگتر جلوگیری کند.

چشم راست یک زن با موهای سفید و پوست برنزه

10- تغییرات غیر منتظره در اجابت مزاج
حرکات روده‌ای می‌توانند یک شاخص خوب برای سلامتی باشند. بیماریهایی مانند سرطان روده بزرگ و سرطان مقعد تقریباً علایمی شبیه هم دارند. این علایم عبارتند از خونریزی یا وجود خون در مدفوع، و هر گونه تغییرات عمده در مقدار، تعداد دفعات ( چه به صورت یبوست و چه اسهال)، غلظت، یا ظاهر مدفوع. تغییرات روده‌ای که بعد از دو روز یا دو هفته برطرف نشوند باید مورد بررسی قرار گیرند. در بیشتر مواقع همه چیز طبیعی است، اما انجام معاینات معمول، با دیدن برخی تغییرات همیشه درست‌ترین کار است.

یک دست در حال گرفتن دستمال توالت سفید رنگبرای مشاهده دیگر مطالب بخش سلامت اینجا کلیک کنید.

برای دریافت مطالب، ایمیل خود را وارد کنید:

بهبانو را در توییتر دنبال کنید

برای دریافت مطالب، ایمیل خود را وارد کنید: