مراقبت از سلامت جنسی

سلامت جنسی، مانند سلامت عاطفی، روانی و جسمانی، یکی از ابعاد مهم سلامت عمومی است

یک تخته سبز که بر روی آن تصور یک زن در سمت چپ و یک مرد در سمت راست نقاشی شده است

برای برخی از افراد هر گونه موضوع جنسی خارج از محدوده است. اما  برخی دیگر از جمله سازمان بهداشت جهانی، سلامت جنسی را یکی از ابعاد اساسی بهداشت و سلامت انسان می‌دانند. از نگرانی در مورد چگونگی داشتن یک رابطه جنسی راحت و لذت‌بخش، گرفته تا سؤال‌هایی درباره تست بیماری‌های مقاربتی و پیشگیری از آنها، همه در زیر چتر گسترده سلامت جنسی قرار می‌گیرند.سلامت جنسی یک بعد اساسی و مفید انسان بودن است. افراد حق دارند از سلامت جنسی و اطلاعات بهداشت جنسی که از سلامت جنسی حمایت میکند، برخوردار باشند، و البته از حق لذت بردن.  

افزایش آگاهی درباره سلامت جنسی
انزال زودرس و توانایی به ارگاسم رسیدن در زنان دو موضوعی هستند که اغلب، افراد را نگران می‌کنند و دوست دارند بدانند چگونه آن را کنترل کنند. جنبه‌های دیگر سلامت جنسی که افراد باید در موردشان آموزش ببینند عبارتند از:
 • اصول اولیه رابطه جنسی: درک چرخه میل، تحریک و واکنش، سلامت جنسی را بهبود می‌بخشد.
 • مسائل باروری: راههای پیشگیری از بارداری و هم‌چنین مراحلی که زوج‌ها باید برای داشتن یک بارداری سالم بگذرانند، همه از جنبه‌های سلامت جنسی محسوب می‌شوند. 
 • خشکی واژن: همچنانکه زنان در زندگی‌شان تغییراتی را تجربه می‌کنند، مانند بارداری و زایمان و یا یائسگی، ممکن است خشکی واژن را نیز تجربه کنند.این مشکل می‌تواند آمیزش را ناخوشایند سازد، اما راه حل‌هایی برای آن وجود دارد.
 • نداشتن میل جنسی: یک عامل مهم اختلاف بین زوجین، تفاوت در میل جنسی است، به این صورت که یکی از زوجین تمایل بیش‌تری نسبت به دیگری دارد.
 • اختلال در نعوظ: دلایل جسمی و عاطفی گوناگونی وجود دارد که یک مرد نتواند در طی عمل آمیزش به نعوظ برسد.
 • چالش‌های فیزیکی: مشکلات فیزیکی، ملاحظات بهداشتی و سایر شرایط، مستلزم حل خلاق مسئله به منظور داشتن رابطه جنسی است.
محافظت در برابر عفونت
رابطه جنسی ضمن‌ این که می‌تواند لذت‌بخش باشد، می‌تواند خطرناک نیز باشد. بیماری‌های مقاربتی می‌توانند ناراحت‌کننده و یا دردناک باشند. این بیماری‌ها می‌توانند آثار شدید و بلند مدت از جمله از دست دادن قدرت باروری داشته باشند و یا زندگی فرد را تهدید کنند.
یادگیری در مورد بهداشت جنسی در واقع به معنای کسب آگاهی درباره بیماری‌های مقاربتی است.:
 • تشخیص بیماریهای مقاربتی: در مورد نشانه‌ها و علائم بیماری‌های مقاربتی و هم چنین آثار ناشی از عفونت، آگاهی کسب کنید.
 • پیشگیری: گام برداشتن در جهت جلوگیری از انتشار بیماری‌های مقاربتی به حفظ بهداشت خود و دیگران کمک می‌کند.
 • تست بیماری‌های مقاربتی: انجام آزمایش بیماری‌های مقاربتی یک قسمت حیاتی از طرح سلامت جنسی است. فهمیدن این که آیا به یکی از این بیماری‌ها مبتلا هستید، شما را قادر می‌سازد که درمان عفونت و محافظت از شریک جنسی‌تان را شروع کنید.
 • زندگی با یکی از بیماری‌های مقاربتی: برخی از این بیماری‌ها برای تمام عمر با شما خواهند بود، مانند هپاتیت، تبخال (هرپس) و ایدز. برای افرادی که مبتلا به بیماری‌های مقاربتی هستند، بهداشت جنسی شامل مقابله با این ویروس‌ها برای مدت طولانی است.
 • خشونت شریک جنسی: ایمنی در روابط جنسی همچنان به صورت یک نگرانی وجود دارد. زنان به ویژه، ممکن است در معرض خطر خشونت جنسی باشند.
چگونه برای مسائل جنسی کمک بگیریم
 متأسفانه، بسیاری از افراد قبل از اینکه به دنبال راه حل برای نگرانی‌های جنسی خود بگردند، زمان زیادی را به هدر می‌دهند و زمانی به متخصص مراجعه می‌کنند که درمان بسیار مشکل شده است. توصیه می شود که به جای صبر کردن و امید بستن به این که مشکل خود به خود برطرف خواهد شد، در اسرع وقت به دنبال کمک تخصصی باشید. بسته به مشکل، تیم سلامت شما می‌تواند شامل انواع متخصصین سلامت باشد، مانند: 
 • پزشک مراقبت‌های اولیه
 • متخصص زنان و زایمان
 • فیزیوتراپیست
 • متخصص سلامت روان
سعی کنید برای کسب هرگونه اطلاعات و مشاوره‌ای که برای حفظ سلامت جنسی‌تان لازم است از شناخت درباره بدن‌تان گرفته تا درمان یک بیماری خاص، گا‌م‌های درستی بردارید.

برای مشاهده دیگر مطالب بخش سلامت اینجا کلیک کنید.

برای دریافت مطالب، ایمیل خود را وارد کنید:

بهبانو را در توییتر دنبال کنید

برای دریافت مطالب، ایمیل خود را وارد کنید: