نشانه‌های کمبود ویتامین D در بدن
ویتامین D فواید گوناگونی برای سلامتی بدن دارد. مطالعات نشان داده که این ویتامین می‌تواند در کاهش فشارخون، بهبود سطح کلسترول و کاهش ریسک بیماری‌های قلبی و سکته مؤثر باشد. همچنین به عنوان "ویتامین آفتاب"، یکی از بهترین راهها برای بهره‌مندی از مزایای ویتامین D، نشستن زیر نور خورشید است. بنابراین افرادی که مدت زیادی را در خانه و محیط‌های سربسته می‌گذرانند احتمال این که از کمبود ویتامین D رنج ببرند، بیش‌تر است. در زیر به تعدادی از علایم کمبود این ویتامین اشاره شده است. چنانچه هر کدام از این علایم را تجربه کرده‌اید، بهتر است برای چک کردن سطح ویتامین D بدنتان، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

چاقی یا اضافه وزن
کمبود ویتامین D مرتبط با چاقی و مشکلات سلامتی مربوط به چاقی است. بر اساس تحقیقات  اخیر ثابت شده است که چنانچه شما کمبود ویتامین D داشته باشید، اصلاح سطح آن می‌تواند به کاهش وزن‌تان کمک کند.

یک زن چاق با تاپ سفید و شلوار جین

احساس ناراحتی 
مطالعات نشان می‌دهد که کمبود ویتامین D ممکن است با ابتلا به افسردگی در ارتباط باشد. در موارد زیادی، کسانی که افسرده بودند از کمبود میزان ضروری ویتامین D رنج می‌بردند. انجمن ویتامین توضیح می‌دهد که، ویتامین D بر روی میزان سروتونین و چگونگی کارکرد آن در مغز تأثیر می‌گذارد و همچنین دانشمندان احتمال می‌دهند که این ویتامین میزان مونوامین را افزایش می‌دهد که به نوبه خود در درمان افسردگی مؤثر است. 
دختری با سوییت شرت مشکی و شلوار جین و دستبندهای مهره‌ای در حالی که نشسته و صورتش با کلاهش پوشانده شده

عرق کردن زیاد
بله، ما هنگام ورزش کردن عرق می‌کنیم و این طبیعی است. اما اگر در حال استراحت و در یک آب و هوای معتدل باز هم عرق می‌کنید، باید سطح ویتامین D بدنتان را بررسی کنید.
یک مرد میانسال با پیراهن آبی و کراوات تیره با موهای قهوه ای روشن در حال پاک کردن عرقش

استخوان درد
اگر استخوان درد دارید، می‌تواند نشانه این باشد که شما به مصرف ویتامینD بیش‌تری نیاز دارید. این کار به بدن‌تان در جذب بهتر کلسیم کمک می‌کند که در نتیجه باعث افزایش سلامت و تراکم استخوان‌ها می‌شود.

دستان یک زن در حالی که با دست راست مچ دست چپ را ماساژ میدهد

فشار خون بالا
تحقیقات نشان داده که افراد با سطح ویتامین D بیش‌تر فشار خون پایین‌تری دارند و احتمال ابتلا ‌آنها به فشارخون کم‌تر است.
یک مرد با دستگاه فشار خون در حال اندازه گیری فشار خون زنی که لباس بیمارستان به تن دارد و روی تخت بیمارستان نشسته

ایمنی پایین
آیا زیاد آنفولانزا می‌گیرید؟ آیا پی برده‌اید که براحتی دچار عفونت می‌شوید؟ این می‌تواند یک نشانه از کمبود ویتامین D باشد. خورشید یک منبع عالی برای ویتامین D و یک راه بسیار خوب برای تحریک سیستم ایمنی بدن و سلول‌های T (سلول‌های مسئول ایمنی سلولی) به شمار می‌رود. دانشمندان معتقدند که انرژی خورشیدی یک منبع قابل اعتماد در توانمند ساختن بدن برای دفع عفونت‌ها و مبارزه با بیماری‌هاست.

یک زن بیماربا موهای روشن در حالی که بر روی تخت خوابیده و دستمالی در دست دارد

خستگی
برخی تحقیقات کمبود ویتامین D را با سندروم خستگی مزمن مرتبط می‌دانند. کمبود این ویتامین می‌تواند چرخه خواب را مختل کند و باعث بدتر شدن سایر اختلالاتی که منجر به خستگی می‌شوند نیز بشود. بر اساس این تحقیقات، کمبود ویتامین D می‌تواند در توانایی افراد در به خواب رفتن و داشتن خواب خوب در طول شب تأثیر بگذارد و در نتیجه احتمال اینکه فرد در طول روز احساس خستگی کند نیز بیش‌تر می‌شود. 

پاهای یک زن در حالی که به شکم روی تخت با ملحفه های سفید دراز کشیده است

سن پنجاه یا بیش‌تر
هرچه سن‌تان بیش‌تر باشد احتمال اینکه از کمبود ویتامین D رنج ببرید بیش‌تر می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد که کمبود ویتامین D می‌تواند با بروز زوال شناختی در افراد سالخورده مرتبط باشد.

زنی سالخورده با موهای کوتاه خاکستری و لباسی سفید رنگ در حالی که کنار بوته‌ای از گلهای صورتی رنگ نشسته استپوست تیره‌تر
تحقیقات نشان می‌دهد که افراد با پوست تیره‌تر ممکن است سطح پایین‌تری از ویتامین D داشته باشند. این به دلیل احتمال کاهش توانایی سنتز ویتامین D در برابر نور خورشید، در این افراد است. بنابراین اگر پوست تیره دارید بیست و پنج برابر یک فرد با پوست روشن باید در معرض نور آفتاب قرار بگیرید تا بتوانید به اندازه آنها ویتامین D بسازید.
یک زن سالخورده با پوستی تیره و لباس آبی روشن در حالی که به صورت خود دست می‌کشد

مشکلات گوارشی
برخی شرایط و بیماری‌های دستگاه گوارش روی توانایی بدن برای جذب ویتامین D از طریق غذاها تأثیر می‌گذارند، مانند جراحی بای‌پس معده، فیبروز کیستیک و بیماری کرون.

یک زن با بلوز بنفش و شلوار جین در حالی که دو دستش را بر روی شکمش گذاشته استبرای مشاهده دیگر مطالب بخش سلامت اینجا کلیک کنید.

برای دریافت مطالب، ایمیل خود را وارد کنید:

بهبانو را در توییتر دنبال کنید

برای دریافت مطالب، ایمیل خود را وارد کنید: