آسان سازی خانه تکانی با تنظیم چک لیست تمیزکاری هفتگی
برای بیشتر مردم کار خانه یک اجبار است نه یک انتخاب. یکی از راههایی که به شما کمک می‌کند تا کار نظافت خانه سریعتر انجام شود و همیشه خانه‌ای مرتب داشته باشید تهیه یک فهرست از این کارهاست.

1- سازماندهی وسایل نظافت
در هنگام خانه‌تکانی گشتن به دنبال وسایل نظافت واقعاً خسته‌کننده و گیج‌کننده است.پس بهتر است همه وسایل مورد نیاز را در یک سطل یا یک سبد نزدیک خود قرار دهید تا همیشه به آن دسترسی داشته باشید.این وسایل می ‌تواند شامل یک تمیز‌کننده چندمنظوره به اضافه یک دستمال مایکروفایبر قابل شستشو و تعدادی دستمال گردگیری، یک شوینده و برس دستشویی و یک مسواک کهنه برای تمیز کردن فضاهای مابین کاشی‌‌ها و گوشه‌های دور از دسترس حمام باشد.
قرار دادن وسایل نظافت در یک سطل یا سبد

2- روش انجام خانه تکانی
روش‌های خانه‌تکانی متفاوتند. بعضی کار را با گردگیری شروع می‌کنند و همه خانه را گردگیری می‌کنند.برخی دیگر این کار را اتاق به اتاق انجام می‌دهند. یعنی ابتدا یک اتاق را به طور کامل نظافت کرده سپس به سراغ اتاق دیگر می‌روند. هیچ دستور مشخصی برای این کار وجود ندارد. این تجربه شماست که مشخص می‌کند چه روشی برای شما مناسب است. نکته مهم این است که این کار را به شیوه‌ای که برایتان جالبتر است انجام دهید.
روشهای مختلف خانه تکانی

3- مرتب کردن
روش خانه‌تکانی شما هرچه که باشد، قدم اول مرتب کردن خانه و درآوردن آن از درهم و برهمی است. چند دقیقه برای جمع کردن و مرتب کردن لباس‌ها، کتاب‌ها، اسباب‌بازی‌ها و ... وقت بگذارید، سپس می‌توانید به سراغ وسایل نظافت رفته، بدون سردرگمی به خانه‌تکانی ادامه دهید.
قدم اول در خانه تکانی مرتب کردن وسایل است

4- اتاق نشیمن
برای تمیز کردن اتاق نشیمن یا هر اتاقی، از سطوح بالاتر شروع کرده و به پایین بیایید. بهترین وسیله گردگیری یک پارچه مایکروفایبر قابل شستشو است که با کمی آب مرطوب شده باشد. از پولیش مداوم وسایل خانه اجتناب کنید زیرا در طول زمان باعث بوجود آمدن یک لایه روغنی بر روی آنها می‌شود. در آخر مطمئن شوید که همه سطوح به خوبی پاک شده‌اند.
تمیز کردن اتاق نشیمن

5- آشپزخانه
ابتدا از پیشخوان شروع کنید. همه وسایل را به یک طرف برده و بعد از تمیز کردن با یک شوینده دست‌ساز یا سازگار با محیط زیست دوباره به سر جایشان برگردانید. سطح بیرونی همه وسایل آشپزخانه از یخچال و فریزر گرفته تا اجاق‌گاز و مایکرویو و هود همه را تمیز کنید. اگر فیلتر هود روغنی و چرب شده آن را در مایع شوینده درون سینک خیس کنید. فراموش نکنید لکه‌های غذای پاشیده شده درون مایکرویو را نیز به خوبی تمیز کنید.
تمیز کردن آشپزخانه

6- سرویس‌ها
ابتدا وسایل اضافی را خارج کنید. سپس طبق معمول از قسمت‌های بالا شروع کرده و به پایین بیایید. آینه، پیشخوان، جاحوله‌ای، روشویی، توالت، وان و دوش‌ها را به دقّت تمیز کنید. مرحله آخر کار گذاشتن حوله‌های تمیز است که دست‌کم هفته‌ای یکبار باید عوض شوند.
تمیز کردن سرویس ها

7- اتاق‌خواب‌ها
با گردگیری یا جاروکشی لوسترها و لبه پنجره‌ها شروع کنید وسپس لوازم اتاق را گردگیری کنید. ملافه‌ها را دست‌کم هفته‌ای یکبار عوض کنید. روتختی‌ها و پتوها نیز باید ماهانه شسته شوند و بالش‌ها هر شش ماه یکبار باید خشکشویی شوند.
تمیز کردن اتاق خواب

8- جاهای دیگر
فیلتر جاروبرقی، تارهای عنکبوت، جرم‌های اطراف درها و پنجره‌ها و کف اتاق‌ها را تمیز کنید. آثار انگشت روی درها، دستگیره‌ها و کلیدهای برق را پاک کنید. این‌ها کارهایی نیستند که لازم باشد هفته‌ای یکبار انجام شوند، اما اگر به آنها توجه کنید، می‌توانید سریع اقدام کنید قبل از اینکه تبدیل به یک کار طاقت‌فرسا شوند.
تمیز کردن دیگر جاهای خانه

9- کف
کف را برای آخر کار نگهدارید. بعد از اینکه مطمئن شدید همه جا به طور کامل تمیز شده، شروع به تمیز کردن کف کنید. بسته به نوع پوشش کف(سرامیک، پارکت، فرش و ...) روش تمیز کردن نیز فرق می‌کند.
تمیز کردن کف

10- آماده‌سازی برای نظافت هفته بعد
همه افراد خانواده را تشویق کنید که بعد از تمام شدن کارشان وسایل مربوط را سر جایشان قرار دهند. کتابها، تکالیف، اسباب‌بازیها، لوازم آرایش، لوازم آشپزی، همه چیز. این کارها، کار نظافت هفتگی شما را ساده‌تر می‌کند زیرا دیگر مجبور نخواهید بود دور خانه بچرخید و جمع‌و‌جور کنید. فراموش نکنید، همکاری همه افراد خانواده برای داشتن خانه‌ای همیشه مرتب ضروری است.
همکاری اعضای خانواده در تمیز کردن خانهبرای مشاهده دیگر مطالب بخش خانه‌داری اینجا کلیک کنید.

برای دریافت مطالب، ایمیل خود را وارد کنید:

بهبانو را در توییتر دنبال کنید

نطرات کاربران:- مفیدبود،ممنون


برای دریافت مطالب، ایمیل خود را وارد کنید: