۲۰ کاربرد مختلف الکل

الکل یکی از مواردی است که اکثر ما از آن در نقاط مختلف خانه استفاده می‌کنیم، اما نه به مقدار لازم. به هر حال راههای زیادی برای استفاده از الکل وجود دارد که بیشتر آنها در صرفه‌جویی در وقت و پول مؤثرند. در این مطلب به چند مورد از این استفاده‌ها اشاره می شود.


۱- ضدعفونی‌کننده
همه ما با این کاربرد الکل آشنا هستیم. بنابراین اگر قبلاً عادت به ضد‌عفونی چیزها به طور منظم نداشته‌اید، حالا شروع کنید. این کار سریع و راحت است و می‌تواند از بیمار شدن شما و خانواده‌تان جلوگیری کند که به نوبه خود باعث صرفه‌جویی می‌شود.

دستان یک زدن در حال زدن مایع ضدعفونی کننده


۲- از بین بردن لکه‌های ماژیک
اگر در جایی لکه نفرت‌انگیز ماژیک دارید، نگران نباشید! یک پارچه را به کمی الکل آغشته کنید و با کمی فشار روی لکه بمالید، لکه خیلی سریع از بین خواهد رفت. 

یک دست که در حال پاک کردن خطوط ماژیک از روی میز با یک دستمال سفید است


۳- پاک‌کننده‌‌ آینه
به مقدار مساوی از الکل و آب را مخلوط کرده و داخل یک بطری اسپری بریزید. سپس روی آینه اسپری کنید و با یک دستمال بدون پرز خشک کنید. بدون نیاز به خریدن شیشه پاک‌کن گران یک آینه زیبای بدون خط خواهید داشت. این کار را می توانید برای پنجره‌ها هم انجام دهید. 

دستان یک زن با دستکش در حالی که با یکی از دستانش روی آینه اسپری کرده و با دست دیگر پاک می‌کند


۴- بسته یخ
اگر کسی در خانه درد عضلانی دارد و یا ضربه خورده‌ است، یک بسته یخ خانگی درست کنید. مقداری الکل و آب را با هم مخلوط کرده و در فریزر بگذارید. بعد از مدتی، یک بسته یخ شکل‌پذیر خانگی دارید که تقریباً هیچ هزینه‌ای برایتان نداشته است.

دو عدد بسته یخ آبی رنگ یکی بزرگ و دیگری کوچکتر


۵- پاک‌کننده سطوح الکترونیک
لپ‌تاپ‌ها، کامپیوتر‌ها، و به ویژه تلفن‌های همراه، مستعد تولید جرم و باکتری هستند و همه آنها باید به طور منظم ضدعفونی شوند. یک تکه پنبه را به الکل آغشته کنید و از آن برای تمیز کردن سطح تلفن همراه، صفحه کلید و موس و ... استفاده کنید. 

دستان یک زن با ناخنهای لاک زده در حالی که با یک دستمال آبی رنگ کوچک گوشی موبایل را پاک می‌کند


۶- پاک‌کننده وایت بورد
اگر برای کارهای روزانه و یادداشت گذاشتن برای خانواده، از وایت بورد استفاده می کنید، ممکن است کثیف و سیاه شود. الکل را روی تخته بمالید، همه لکه‌ها محو خواهند شد و یک وایت بورد بسیار تمیز خواهید داشت.

یک وایت بورد کوچک با یک ماژیک آهنربایی و سه عدد آهنربای کوچک بر روی در یک یخچال استیل


۷- جلوگیری از یخ زدگی
برای جلوگیری از یخ‌زدگی شیشه‌های ماشین مخلوطی متشکل از یک چهارم پیمانه الکل و یک پیمانه آب را روی شیشه اسپری کنید و اجازه دهید کمی بماند.

شیشه جلوی اتومبیل که یخ زده است


۸- پاک‌کننده شیشه‌های شمع
اگر شما هم عاشق شمع هستید، احتمالاً آن لکه‌های سیاه دوده و دود فتیله روی شیشه‌های شمع هم آزارتان می‌دهد. نگران نباشید، با مالیدن کمی الکل می‌توانید آنها را پاک کنید.

دو شیشه شمع با در که یکی زیتونی و دیگری زرد است ودر شمع‌زرد رنگ کنار آن قرار گرفته
۹- چربی‌زدایی
از همه چربی‌های روی گاز، فر و هود با استفاده از الکل، خلاص شوید. فقط  آن را در هرجا که چربی وجود دارد بریزید و با استفاده از کمی قدرت دست همه جا را حسابی تمیز کنید. در صورت لزوم این کار را تکرار کنید.

دستانی با دستکش‌های دو رنگ آبی و زرد در حال اسپری کردن روی سطح گاز و پاک کردن آن با یک دستمال سبز


۱۰- پاک‌کننده استیل
الکل همچنین می‌تواند برای پاک کردن لوازم استیل استفاده شود، حتی یخچال! فقط مقداری الکل را روی یک کهنه بریزید و وسیله را با آن پاک کنید.

یک آشپزخانه با کابینت‌های چوبی و یخچل ساید بای ساید و ماشین ظرفشویی و گاز و فر استیل۱۱- خوشبو کننده هوا
با کمی الکل و عطر، خوشبو کننده خانگی خودتان را بسازید. برای هر فنجان الکلی که استفاده می‌کنید، حدود ده قطره از عطر مورد علاقه‌تان را اضافه کنید و اجازه دهید در فضای‌ خانه پخش شود.

دستی در حال اسپری کردن با یک افشانه آبی لاجوردی


۱۲- از بین‌برنده لکه جوهر
اگر لباس‌تان جوهری شده، لکه را درون الکل برای چند دقیقه خیس‌ کنید و سپس مطابق معمول بشویید. اسپری مو و ضدعفونی‌ کننده دست هم چون الکل دارند همین کار را خواهند کرد.

زنی با تی شرت طوسی و شلوار جین در حال نشان دادن که جوهر روی تیشرتش


۱۳- رفع‌کننده بوی بد کفش
اگر خودتان یا یکی از اعضای خانواده‌تان از مشکل پاهای بدبو رنج می‌برید، لازم نیست دیگر ناراحت باشید. الکل را درون یک قوطی اسپری بریزید و داخل کفش‌ها اسپری کنید. سپس آنها را زیر آفتاب قرار دهید تا خشک شوند، و کاهش قابل توجه بو را ببینید.چهار جفت کفش کتانی در کنار هم۱۴- تمیزکننده برس‌های آرایشی
یک راه تمیز کردن سریع و راحت برس‌های آرایشی‌تان (که بتوان به طور مرتب انجام داد) این است که، برای مدتی آنها را درون الکل قرار دهید. سپس بیرون آورده و در صورت لزوم با آب سرد آبکشی کنید و سپس بگذارید در معرض هوا تا خشک شوند.

چهار عدد برس آرایشی در اندازه‌های مختلف درون مایعی در یک کاسه شیشه‌ای


۱۵- جلوگیری از ایجاد حلقه روی یقه
برای آن لکه‌های زشت و نفرت‌انگیز یقه، الکل می‌تواند یک راه حل عالی باشد. هنگامی که لباس می‌پوشید، کمی الکل به پشت گردن خود بزنید. لکه‌ها اغلب ظاهر نخواهند شد. 

زنی در حال نشان دادن لکه زرد روی یقه پیراهن سفیدش


۱۶- از بین برنده بوی پیاز
بعد از خرد کردن پیاز، بوی آن ممکن است برای ساعت‌ها، و شاید روزها، روی دست باقی بماند. در چنین مواقعی، دستان خود را با کمی الکل بشویید. بو تقریباً فوراً از بین می‌رود. 

دستانی در حال خرد کردن پیاز با یک چاقوی پهن روی یک تخته آشپزی


۱۷- ضدعفونی‌کننده و جلادهنده جواهرات
جواهرات‌تان را به آسانی و ارزانی با الکل تمیز و ضد‌عفونی کنید. فقط کافیست آنها را در الکل غوطه‌ور کنید و سپس با یک دستمال بدون پرز پاک‌ کرده و خشک کنید.

یک دست با یک انگشتر داخل انگشتش و یک فنجان سفید رنگ


۱۸- از بین برنده خط و خش
با الکل از جاهای خراشیدگی در خانه‌تان خلاص شوید. فقط کمی الکل روی یک کهنه بریزید و آنقدر لکه را بمالید تا ناپدید شود. بسیار آسان، و اصلاً وقت زیادی نمی‌گیرد. 

دستانی با دستکش‌های زرد در حال پاک کردن پارکت با یک دستمال آبی


۱۹- پاک‌کننده گل و گیاه
یک بطری را با یک‌ دوم آب و یک‌ دوم الکل پر کنید و روی گیاهان اسپری کرده و اجازه دهید در معرض هوا خشک شوند. گرد و خاک ناپدید می‌شود.

دستی در حال اسپری کردن به یک گیاه با یک افشانه آبی و صورتی


۲۰- پاک‌کننده پرده کرکره
یک راه حل سریع برای تمیز کردن پرده کرکره‌ها استفاده از الکل است. کمی روی یک کهنه بریزید و سپس به آرامی روی کرکره‌ها بمالید تا هرگونه گرد و غبار و جرمی از بین برود.

یک دست در حال پاک کردن پرده کرکره با یک دستمال کوچک سفید رنگ
برای مشاهده دیگر مطالب بخش خانه‌داری اینجا کلیک کنید.

برای دریافت مطالب، ایمیل خود را وارد کنید:

بهبانو را در توییتر دنبال کنید

برای دریافت مطالب، ایمیل خود را وارد کنید: