چگونه عزت نفس پایین بر روی روابط شما اثر می‌گذارد
نقاشی از یک زن که دورش سیمهای خاردار کشیده شده و یک مرد که روبه روی زن ایستاده است


وقتی پای زندگی عشقی‌تان در میان است، موضوع اعتماد به نفس حیاتی می شود. 
همه ما در زمان‌های مختلف با عزت نفس پایین دست و پنجه نرم‌ کرده‌ایم، خواه در رویارویی با یک فروپاشی بد و خواه با از دست دادن شغل. وقتی گاهی اوقات اتفاقات ناخوشایندی می‌افتد، منتقد درونی‌تان به طور معمول شروع به گفتن چیزهایی مانند "تو به اندازه کافی خوب نیستی" یا "تو هیچوقت خوشحال نخواهی بود"، خواهد کرد.
در حالی که نوسان در اعتماد به نفس یک امر طبیعی است ( به خصوص زمانی که زندگی مطابق انتظار پیش نمی‌رود)، اگر عزت نفس‌تان مکرراً از بین برود، نه تنها بر روی خودتان تأثیر منفی می‌گذارد بلکه بر روی روابط عاشقانه شما نیز به همان اندازه تأثیرگذار است. در ادامه خواهیم گفت چطور عزت نفس بر روی زندگی عاشقانه شما تأثیر می‌گذارد و شما برای بالا بردن اعتماد به نفس‌تان چه کار می‌توانید بکنید.

تأثیر عزت نفس پایین بر روابط عاشقانه
تحقیقات نشان می‌دهند که عزت نفس می‌تواند بر روی رضایت از رابطه اثر بگذارد و به همان اندازه بر روی شریک زندگی‌تان تأثیرگذار باشد. وقتی احساس بدی در مورد خودتان دارید، این ناپایداری ممکن است بر رفتار شما با شخص مهم زندگی‌تان اثرگذار باشد و در نتیجه می‌تواند بر روی هر دوی شما تأثیر منفی داشته باشد.
علاوه بر این، عزت نفس پایین می‌تواند درک شما را از همسرتان ناقص کند. در مطالعات انجام شده، محققین از بیش از پانصد زن و مرد درباره عزت نفس‌شان و اینکه چطور توسط معایب همسرشان احساس خطر می‌کنند، پرسش کرده‌اند. آنهایی که عزت نفس پایین داشتند نه تنها ازمعایب همسرانشان بیشتر احساس خطر می‌کنند، بلکه به احتمال زیاد رابطه خود را به صورت دوره‌های سیاه و سفید می‌بینند: به صورت کاملاً خوب یا کاملاً بد. وقتی نظر کسی در مورد شما خیلی سریع عوض می‌شود، یک دقیقه در موردتان بسیار  مثبت فکر می‌کند و دقیقه بعد منفی، این موضوع می‌تواند در شما نیز احساس ناامنی ایجاد کند. قابل پیش‌بینی بودن در یک رابطه زناشویی حیاتی است و به عنوان یک شاخص کلیدی برای کیفیت صمیمیت به اشتراک گذاشته شده توسط زوجین شناخته می‌شود.
علاوه بر تأثیر بر روی احساس‌تان نسبت به همسرتان، داشتن عزت نفس پایین می‌تواند شما را به طور کلی درباره رابطه‌تان بیش‌تر بیمناک سازد.  ممکن است نگران باشید که همسرتان شما را ترک کند، و یا به خاطر چیزهایی وحشت‌زده شوید که برای دیگران اهمیتی ندارد، که این موارد می‌توانند به حمله‌های اضطرابی یا حسادت شدید منجر شوند.

چگونه عزت نفس خود را بالا ببریم
چه عزت نفس‌تان لحظه‌ای افت می‌کند و چه برای یک مدت طولانی درباره خود احساس بدی داشته‌اید، کلید بازسازی اعتماد به نفستان تغییر افکار منفی است. یک شروع خوب، توجه به خودگویه‌های (گفتگو با خود) منفی و برعکس کردن آن‌هاست. اگر هر چیزی که به خود می‌گویید منفی است، بر چگونگی احساس‌تان نسبت به خودتان تأثیر خواهد گذاشت. وقتی متوجه می شوید که دارید فکر می‌کنید که دوست‌داشتنی نیستید، یا هیچکس  شما را جذاب نخواهد یافت، لازم است که دست نگه دارید و به شکل مثبت با خود حرف بزنید. به خود بگویید آن مکالمات منفی واقع‌بینانه نیستند و سپس چیزهای مثبتی به خود بگویید.
شما می‌توانید به خود آموزش دهید که افکار آگاهانه مثبت داشته باشید که به شما برای مبارزه با آن افکار منفی کمک خواهد کرد. هرچه بیش تر تمرین کنید، اعتماد به نفس‌تان بیش‌تر ترقی خواهد کرد.

برای مشاهده دیگر مطالب بخش زناشویی اینجا کلیک کنید.

برای دریافت مطالب، ایمیل خود را وارد کنید:

بهبانو را در توییتر دنبال کنید

برای دریافت مطالب، ایمیل خود را وارد کنید: