اشتباه‌هایی که هنگام راه‌اندازی یک کسب‌وکار خانوادگی باید از آن‌ها اجتناب کرد
ممکن است خواهر شما کیک‌های فنجانی فوق‌العاده‌ای درست کند و یا دختر دایی‌تان یک ایده نرم‌افزاری جالب داشته باشد، اما خاندانی کردن شرکت خانوادگی در حرف راحت‌تر از عمل کردن است. بنابراین اگر در فکر راه‌اندازی یک حرفه خانودگی هستید، مراقب اشتباه‌هایی که می‌توانند هم موفقیت‌های حرفه‌ای‌تان و هم روابط شخصی‌تان را خنثی کنند، باشید.

1- عدم راه‌اندازی یک هویت مجزای قانونی 
شما نیاز دارید که یک هویت قانونی ایجاد کنید که از شما و سایر وابستگان‌تان که در سرمایه‌گذاری مشارکت کرده‌اند، جدا باشد. صاحبان کسب‌وکار، در معرض خطر تحت پیگرد قرار گرفتن از طرف مشتریان ناراضی و یا فروشندگانی که پول خود را دریافت نکرده‌اند، هستند. بدون حمایت یک شرکت جداگانه، برای شما خطر از دست دادن پس‌انداز شخصی و یا حتی منزل‌تان وجود دارد. بسیاری از مردم مرتکب اشتباه می‌شوند و مستقیماً به سراغ تولید درآمد رفته و کسب‌وکار را برای دستیابی به سود، بدون انجام اقدامات قانونی مناسب برای سازماندهی یک نهاد، راه‌اندازی می‌کنند. برای کارهایی که چندین عضو خانواده در اداره آن دخالت دارند، یک نهاد قانونی جداگانه مانند یک شرکت بامسئولیت محدود (LLC) و یا شرکتی با مشارکت محدود، باید در نظر گرفته شود. یک حسابدار و یک وکیل برای تعیین ساختار ایده‌آل، ترجیحاً قبل از راه‌اندازی فروشگاه، استخدام کنید.

یک برگه کاغذ قرارداد روی یک میز شیشه‌ای که یک گوشی موبایل در کنارش و یک روان نویسرویش قرار گرفته است2- در هم آمیختن دارایی‌های شخصی و کاری
زمانی که شرکت، مؤسسه یا هر نهاد تجاری دیگری را تأسیس کردید، باید یک حساب بانکی کاری جدا از حساب‌های شخصی اعضاء باز کنید. ممکن است بسیاری از کسب‌وکارهای خانوادگی نتوانند اقلام درآمد و هزینه را به منظور محاسبه مالیات بر درآمد به درستی ردیابی کنند.  یک نرم افزار ردیابی مالی خوب برای حفظ دفاتر و اسناد، تهیه کنید. پس به یاد داشته باشید که برای دستیابی به بهترین نتیجه، ابتدا یک حساب بانکی جداگانه ایجاد کنید و بعد از روز اول، بادقت شروع به پیگیری حسابداری‌تان کنید. 


دستان یک زن که در حال حساب کردن با یک ماشین حساب و امضای یک بره است در حالی که تعدادی سکه در کنارش قرار گرفته است

3- نداشتن یک نقشه خروج
همه چیز وقتی یک کسب‌وکار شروع می‌شود و خوب پیش می‌رود، گل و بلبل است و ممکن است فکر کنید بحث درباره نقشه خروج برای کسب‌وکاری که هنوز راه‌اندازی نشده، بدبینانه است. اما حقیقت این است که مشخص کردن چگونگی ترک بی قید و شرط  اعضاء‌، ضروری است. در نظر گرفتن جزییات برای چگونگی خرید سهم یک سهام‌دار توسط سهام‌دار دیگر و یا چگونگی فروش دارایی‌ها در صورت اختلاف، تغییر زندگی و یا تمایل به فروش کسب‌وکار، بسیار مهم است.
دلایل زیادی وجود دارد که یک عضو خانواده بخواهد یا نیاز داشته باشد که کسب‌وکار را ترک کند. داشتن یک برنامه خروج مکتوب، به جلوگیری از مشاجرات کمک کرده و  طرحی برای جانشینی معین می‌کند. بنابراین توصیه می‌شود یک نشست با همه اعضای درگیر در کار داشته باشید و اگر فکر می‌کنید که داشتن چنین مکالمه صریحی برایتان مشکل است، وکیلی که در این زمینه تجربه دارد، برای هدایت بحث و آماده‌سازی برنامه‌ها استخدام کنید.
سه زن و پنج مرد دور یک میز نشسته و در حال بحث کردن هستند


4- گذاشتن اسم خانوادگی بر روی کسب‌وکارتان
مطمئناً، شما به میراث خانوادگی‌تان افتخار می‌کنید و می‌خواهید این حقیقت در نام کسب‌وکارتان منعکس شود. اما نامگذاری این گونه، بعد از شما ممکن است چندان هوشمندانه نباشد، به ویژه اگر اعضای جوان‌تر فامیل بخواهند کسب‌وکار را ترک کنند و خودشان وارد عمل شوند. همچنین ممکن است سایر کارکنان و همکاران گمان کنند که همه اعضای خانواده ، جایگاه فعلی را به واسطه نام خانوادگی‌شان به دست آورده‌اند نه بر اساس شایستگی خود. از نام تجاری استفاده کنید که هیچ ارتباطی با نام خانوادگی‌ و حتی حرفه‌تان ندارد. آمازون، ای‌بِی و... همه برند‌های شناخته شده‌ای هستند که نامشان نشانی از محصول یا خدمتی که ارائه می‌دهند، ندارد.تصویری از لوگو شرکت‌های معتبر مانند گوگل ، کوکاکولا، اپل در کنار هم

5- شفاف نبودن نقش‌ها و مسئولیت‌ها
اداره کردن یک کسب‌وکار متعلق به خانواده، کار مشکلی است و برای موفقیت شرکت لازم است که اشخاص مسئولیت‌های مشخص داشته باشند. در کنار انجام نقش‌های واضح‌تر مانند، فروش کالا یا انجام خدمات، کارهای دیگری نیز نظیر پرداخت صورت حساب‌ها، انجام کارهای بانکی، تسلیم اظهارنامه‌ها و گزارش‌های مالیاتی، وصول کردن فاکتورهای عقب‌افتاده، استخدام و اخراج کارکنان و حتی گذاشتن پست روی شبکه‌های اجتماعی، لازم است. در یک شرکت لازمه ارتباطات شفاف، تفویض مسئولیت‌هاست. این مهم است که مطمئن شوید همه ارکان کسب‌وکارتان پوشش داده شده‌اند و جزییات مهم نیز فراموش نشده‌اند. البته نیاز به گفتن ندارد که کارهایی هستند که هیچکس مایل به انجام آن‌ها نیست، بنابراین نادیده گرفته می‌شوند. اما حقیقت این است که آن کارها باید انجام شوند. پس با تعریف نقش‌ها، اطمینان حاصل کنید که هر یک از افراد وظیفه خود را می‌داند.
یک زن با موهای بلند در حال لبخند زدن به دو مرد با پیراهن های آبی ، کاغذهایی را می دهد

6- فرض این که همه تمایل به مشارکت دارند
فقط این دلیل که شما در مورد سرمایه‌گذاری کسب‌وکار جدیدتان هیجان‌زده هستید به این معنی نیست که همه بستگان نیز همین احساس را دارند. این یک اشتباه است که فرض کنید همه خانواده در این شور و شوق شما سهیم می‌شوند و تمایل به کار در شرکت را دارند. 
هیچگاه قبل از موافقت اعضای خانواده برای کار با شما، نقشی برایشان در کسب‌وکارتان در نظر نگیرید. این یک اشتباه بزرگ است که می‌تواند منجر به شکست کار شود حتی قبل از این که شانس این را داشته باشد که شروع شود. 
از طرفی بعضی از فرزندان ما، تمایل و دیدی که ما داشتیم را ندارند و بدین ترتیب مانع از رسیدن به سطحی که ما امیدوار بودیم و انتظار داشتیم، می‌شوند. عدم درگیری فیزیکی و احساسی آنها اجازه پیشرفت به کسب‌وکار را نمی‌دهد و هم‌چنین در هماهنگی روابط خانوادگی ایجاد مشکل می‌کند. اما هنگامی که ما عملکرد و انتظارات‌مان را بازسازی می‌کنیم، درمی‌یابیم زندگی کاری و خانوادگی‌مان بسیار روان‌تر جریان می‌یابد.

شروع یک سرمایه‌گذاری جدید هیجان‌انگیز است و یک کسب‌وکار خانوادگی می‌تواند امتیاز‌های ویژه‌ای ارائه کند. با اجتناب از این اشتباه‌ها و حفظ روابط شخصی باارزش‌تان، در موقعیت بهتری برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار موفق قرار خواهید گرفت.


زنی با کت و دامن مشکی رو به روی دو زن و دو مرد که نشسته‌اند ایستاده در حالی که همگی دستان خود را با اشتیاق بالا برده اند
برای مشاهده دیگر مطالب بخش کسب-و-کار اینجا کلیک کنید.

برای دریافت مطالب، ایمیل خود را وارد کنید:

بهبانو را در توییتر دنبال کنید

برای دریافت مطالب، ایمیل خود را وارد کنید: