۲۰ کاری که در یک مصاحبه کاری هرگز نباید انجام داد و چرا؟

۱- هیچوقت با دست خالی نروید
هنگامی که به مصاحبه کاری می‌روید، یک کپی از رزومه خود و یک خودکار همراه داشته باشید. توقع نداشته باشید که مصاحبه کننده یک کپی از رزومه شما را داشته باشد و یا برای یادداشت کردن به شما خودکار تعارف کند. مطمئن‌تر آن است که مجهز به لوازم و مدارک  خودتان به مصاحبه بروید.
مردی با کت سورمه‌ای و پیراهن آبی یک پرونده رزومه کاری در دست دارد

۲- تحقیقات زمینه‌ای را فراموش نکنید
انجام تحقیقات مناسب درباره سازمان و شغل مورد نظرتان بسیار مهم است. اینترنت یک منبع بسیار خوب برای این منظور است و حداقل باید از طریق وب‌سایت سازمان بتوانید اطلاعاتی درباره اهداف و برنامه‌های آنها به دست آورید.

زنی با لباس زردرنگ و موهای کوتاه مجعد در حال لبخند زدن روبروی مردی میانسال نشسته است

۳- هرگز دیر نکنید
وقتی سر مصاحبه دیر می‌رسید و مصاحبه کننده را منتظر می‌گذارید، قبلاً نیمی از امتیازها را از دست داده‌اید. زودتر حرکت کنید تا زودتر از موعد برسید و احساس خوبی داشته باشید. وقت‌شناسی یک خصلت خوب است که همیشه جواب می‌دهد.

دو مرد با کت و شلوار و یک زن با بلوز و دامن روی صندلی نشسته‌اند

۴- در هنگام انتظار مضطرب نباشید
برنامه‌ریزی مصاحبه‌ها در نیمه اول روز، گاهی با تأخیر ناشی از جلسات و کنفرانسهای صبحگاهی مصاحبه‌کننده مربوطه، همراه است. در چنین موقعیتی، بهترین کار این است که با صبر و حوصله منتظر بمانید و از خود شکوه و بیقراری نشان ندهید.

زن در حال گذاشتن ماسک صورتیک زن با کت طوسی و موهای بلند مشکی در حالی که دستانش زیر چانه‌اش قرار دارد در کنار یک زن و دو مرد دیگر نشسته‌است

۵- بی‌انگیزه نباشید
حالت منفی به راحتی در زبان بدن و گفتگوها منعکس می‌شود. پس به جای اینکه از تعداد داوطلبین دور و بر خود معذب باشید، سعی کنید خود را برای این چالش باانگیزه نشان دهید.

زنی با کت و شلوار تیره و پیراهن سفید در حالی که روی صندلی نشسته به اطراف نگاه می کند

۶- گوشی‌ها را غلاف کنید
فراموش نکنید قبل از ورود به اتاق مصاحبه، گوشی خود را خاموش کنید و یا حداقل روی حالت بی‌صدا تنظیم نمایید. زنگ تلفن یا پیامک حواس شما و مصاحبه کننده را پرت می‌کند و تمرکزتان را از بین می‌برد.

یک میز که بر روی آن یک لیوان سفید ، یک عینک، تعدادی کاغذ، یک گوشی موبایل و دستان یک مرد با کتو شلوار طوسی و پیراهن آبی قرار دارد

۷- بی اجازه وارد نشوید 
این باز می‌گردد به تربیت دوران دبستان ما. حتی اگر مصاحبه کننده از قبل منتظر شما بوده، به جای آن که سرتان را بیندازید پایین و وارد شوید، برای ورود اجازه بگیرید.

مردی با پیراهن آبی و شلوار قهوه ای و موهای قهوه ای مجعد در حال ورود به اتاق زنی که نشسته و لبخند می‌زند و کت و دامن قهوه ای به تن دارد

۸- اضطراب خود را به نمایش نگذارید 
صداقت همیشه بهترین خط‌‌‌ مشی نیست. توصیه می‌شود هنگام انجام مصاحبه‌ها،  مراقب باشید که استرستان را بروز ندهید، و آن را با حرکات مطمئن بدن و برخوردی خوش پنهان سازید.

مردی با کت جیر سورمه ای و کراوات بنفش راه راه و پیراهن سفید و عینک کائوچویی بزرگ و موهای کم پشت روشن با جوش در صورت

۹- هنگام پاسخ دادن به اطراف خیره نشوید
وقتی سؤالی پرسیده می‌شود، به چشمان مصاحبه کننده نگاه کرده و پاسخ دهید. این بهترین روش است که با اعتماد به نفس به نظر بیایید، حتی اگر از درون مضطربید. زل زدن به پنجره و یا لیوان آب شما را مضطرب‌تر می‌سازد و تمرکزتان را از بین می‌برد.

زنی با بلوز راه راه و موهای قرمز در حال جویدن ناخن‌ها رو بروی مردی رنگین پوست با کت و شلوار سیاه در حال خواندن

۱۰- مهارتهای مربوط به کارتان را بازگو کنید
هر سازمانی در استخدام کارکنان کسانی را هدف می‌گیرد که بتوانند در بلند مدت با مجموعه مهارتهای مربوطه خود، سود بیشتری را نصیبش کنند. درباره مهارت‌هایتان صحبت کنید، اینکه چطور آنها را اجرایی می‌کنید و اینکه چطور آن را به یک فرصت برای رشد سازمان و خودتان به عنوان یک فرد تبدیل می‌کنید. 

کلاکت فیلمبرداری جلوی صورت مردی با کت خاکستری

۱۱- در مورد دستاوردهایتان لاف نزنید
هنگامی که در حال پاسخ به پرسشی هستید، فقط روی چیزی که پرسیده شده تمرکز کنید. به خاطر داشته باشید هر پاسخ شما،  فرصتی است برای نشان دادن دانش و مجموعه مهارتهای شما، البته اگر با تیزبینی و ظرافت همراه باشد.

زنی با موهای بلند روشن و کت مشکی در حالی که کاغذی در دست دارد روبروی دو مرد نشسته است

۱۲- سردرگم نباشید
در یک مصاحبه شغلی، لازم است متوجه باشید که پاسخ مورد انتظار چیست. اگر از شما پرسیده شد که، " بر روی چه پایگاه داده‌ای کار کرده‌اید؟" پاسخ مناسب، نام پایگاه داده‌ها همراه با نسخه‌ای از آن خواهد بود، نه ذکر نوع کار و سایر چیزهای مربوط.

مردی جوان با موهای قهوه‌ای و ته ریش با پیراهنی آبی در حال حرف زدن با یک زن

۱۳- خودنمایی نکنید
همین که سعی کنید یک انسان همه چیز دان به نظر بیایید کافیست تا مصاحبه کننده شما را کنار بگذارد. عاقلانه‌ آن‌ است که به جای آن که سعی در خودنمایی کردن بنمایید، با اعتماد به نفس ظاهر شده، شمرده صحبت کنید و بطورمناسب پاسخ دهید. 

یک عینک با فریم فلزی سیاه رنگ و یک مرد در پس زمینه

۱۴- از عبارت "من متفاوتم" پرهیز کنید
همه ما دوست داریم باور کنیم که متفاوت هستیم، اما در خلال یک مصاحبه، به کار بردن این عبارت مناسب نیست. بگذارید شایستگی‌ها و مهارت‌هایتان  درباره صلاحیت شما سخن بگویند.

یک زن با موهای از پشت بسته و کت طوسی و پیراهن سفید و یک خودکار و تعدادی کاغذ در دست در حال حرف زدن با یک مرد با پیراهن آبی

۱۵- واژه "چیز" را از جملات خود حذف کنید
زمانی که در مورد شغل قبلی و وظایفتان در آن جا سؤالی پرسیده می‌شود، بهترین کار این است که به جای پاسخ‌های مبهمی مانند "من در فلان دفتر کار می‌کردم و این چیزها." توضیح دهید دقیقاً چه کاری انجام می‌دادید و شرح دهید که چه وظایف و پروژه‌هایی برعهده داشتید.یک زن با موهای تیره و کت سیاه وپیراهن سفید و یک پرونده آبی در دست در حال حرف زدن با زنی دیگر
۱۶- به سؤالات انحرافی نه نگویید
هر چقدر هم برای مصاحبه مطالعه و تمرین کرده باشید، همیشه تعدادی سؤالات انحرافی نیز وجود دارد. به جای اینکه من‌من‌کنان بگویید، "نمی‌دانم"، سریع فکر کرده و پاسخ دهید. وقتی شروع کردید، ادامه دادن راحت می‌شود.

پنج چراغ مطالعه به سمت مردی با کت خاکستری و موهای کوتاه که پشت میزی نشسته است
۱۷- از کارفرمای فعلی خود انتقاد نکنید
شکایت کردن از شغل یا مدیر فعلی یا قبلیتان تأثیر خوبی روی مصاحبه کننده نمی‌گذارد. با این کار احساسی که پیدا می‌کنند این است که شما یک کارمند غرغرو هستید که هر کارفرمایی از او دوری می‌جوید. یک مصاحبه فرصتی است برای تحت تأثیر قرار دادن مسئول استخدام، نه گله‌گزاری و شکایت کردن.زنی با پوست تیره و موهای مجعد در حال شکلک درآوردن
۱۸- در مورد سیاست‌های شرکت بحث نکنید
تا زمانی که پیشنهاد نهایی برای استخدام دریافت نکرده‌اید، در مورد جابجایی، چگونگی حمل و نقل، تعطیلات، فرصت‌های ارتقاء و ... صحبت نکنید.


مردی با پیراهن سفید با موهای تراشیده در حال حرف زدن با یک زن با موهای تیره بلند و ژاکت سیاه
۱۹- درباره برنامه‌های کاری آینده یاوه سرایی نکنید
این مورد باعث افت زیادی در امتیازات شما می‌گردد. هر سازمانی می‌خواهد کسانی را استخدام کند که مدتی تأمل می‌کنند و آینده را برای خود در آن مکان می‌بینند. بنابراین اگر رؤیاهای کارآفرینی دارید، فعلاً آنها را برای خود نگه‌دارید.
یک مرد با موهای تیره و پیراهن آبی و کراوات سورمه ای با یک خودکار و کاغذ در دست در حال حرف زدن با یک زن عینکی
۲۰- برای پرسیدن سؤال تردید نکنید
در اواخر مصاحبه، احتمالاً مصاحبه کننده می‌خواهد بداند که آیا شما پرسشی در مورد سازمان دارید. در این مواقع تردید نکنید. سؤال پرسیدن شما می‌تواند نشان‌دهنده اشتیاق شما درباره آن شغل باشد و باعث کسب امتیازات بیش‌تر برای شما شود.


زنی با موهای تیره با لباس راه راه با یک پرونده در دست در حال حرف زدن با زنی با موهای بلند مجعد که کاغذی در دست دارد

برای مشاهده دیگر مطالب بخش کسب-و-کار اینجا کلیک کنید.

برای دریافت مطالب، ایمیل خود را وارد کنید:

بهبانو را در توییتر دنبال کنید

برای دریافت مطالب، ایمیل خود را وارد کنید: